گزارشی از بزرگداشت سه کوهنورد عاشق

در مراسم بزرگداشت سه پهلوان کوهنورد پویا کیوان ؛آیدین بزرگی، مجتبی جراحی شرکت نمودم. ضمن عرض تبریک برای فتح قله برود پیک از مسیر اختصاصی ایران، همدردی مادران صلح را برای فقدان این سه جان عزیز ابلاغ نمودم.

poya4

استقبال مردمی از مراسم بسیار شایسته بود و دقایقی ایستاده برای کوهنوردان از دست رفته؛ دست زدند. سرودهای ملی و میهنی خواندند.

 گزارشی از وضعیت امداد و شناسایی مسیر حادثه با تصاویر ماهواره ای به نمایش در آمد  و سفارت ایران از روز دوم حادثه پیگیر عملیات امداد و شناسایی بوده است. از ارتش پاکستان برای اعزام هلیکوپترهای شناسایی کمک گرفته است.  اما مشکل عدم اعلام طول و عرض جغرافیایی تماس کوهنوردان حادثه دیده از طرف شرکت ثریا بوده است. دلیل آن را تحریم های بین المللی علیه ایران ذکر نموده اند.

آخرین تماس با آیدین بزرگی بوده است وقتی مسئولان باشگاه آرش فریاد می زنند بیمار را جا بگذارید و افراد سالم برگردند.

آیدین می گوید: «ما سه نفر باهم هستیم و هرگز از هم جدا نمی شویم!» ارتباط قطع می شود و دیگر تماسی بر قرار نمی گردد.

 درارتفاع 8000 متر کاهش فشار هوا به 3/1 ( یک /سوم) تقلیل می یابد. مولکول های اکسیژن سه مرتبه رقیق تر از شرایط عادی است. یعنی با هر تنفس میزان اکسیژن دریافتی کمتر می شود یعنی نفس ها به شماره افتاده است!

رطوبت هوا به حداقل کاهش یافته  است از آنجا که 3/2 ( دو / سوم بدن انسان از آب تشکیل شده) متابولیسم دچار اختلال است.

دمای هوا -20 تا -30 درجه است یعنی گردش خون دچار اختلال است!

poya1

حمله به قله به معنی عصیان در برابر محدودیت های جسم و زمین خاکی است . رهایی  و آزادی از بند محدودیت ها مفهوم فتح قله برود پیک از مسیر ایران است.

 همه پیشرفت های بشری از آغاز تا کنون مدیون این عصیانگران است. اگر نبود این استقامت ها و شجاعت ها؛ اگر نبود این بلند پروازی های بشر امروزهم چنان غارنشین بودیم.

 مادران صلح ایران فتح شجاعانه برودپیک هیمالیا را از مسیر ایران به ملت ایران تبریک می گوید. خود را همدرد مادران این سه زندگی از دست رفته می داند.

مرداد 92

گزارشگر شهلا فروزانفر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *