مادران صلح ایران

دیدگاه ها و نظرات مادران صلح ایران تنها از طریق این وب سایت در اختیار عموم قرار می گیرد و هیچ شعبه ای ندارد

صفحه اول آوای صلح اجتماعی اخبار بیانیه‏ ها و نامه دل نوشته فعالیت‏ها کوتاه و خواندنی گزارش مادرانه مقالات تماس با ما
آوای صلح دل نوشته
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی
به خدمت گیرنده ی زمانه ی نه‌ چندان موافق(مینو مرتاضی لنگرودی)
دل نوشته ی مادر صلح زهره تنکابنی در سوگ مریم میرزاخانی
ترور به هر شکل و با هر انگیزه ای محکوم است.
آنکه دلیری راه سپردن تا چکاد کوه‌ها را داشت!
مطالبات مادران صلح ایران از ریاست جمهور آینده ی ایران
گزارش برگزاری روز جهانی زن
بیانیه مادران صلح ایران به مناسب ۸ مارس روز جهانی زن
کارگردانان فراملیت و بدون مرز( مادر صلح مینو مرتاضی)
تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت فاجعه ی پلاسکو
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
مادران، پدران، جوانان، معلمان، روشنفکران، سیاستمداران و در یک کلام صلح دوستان امریکایی
خشونت و ترور به هر شکلی محکوم است
گزارش مراسم روز جهانی صلح
تسلیت مادران صلح به مناسبت درگذشت بانو توران میرهادی
نه سال تلاش برای صلح / مادر صلح: نسرین
مقاومت صلح آفرین است! مادر صلح: مینو مرتاضی
بیانیه مادران صلح به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صلح
گذشته چراغ راه آینده / مادر صلح: زهره تنکابنی
کبوتر خونین بال صلح / مادر صلح اکرم

گزارش برگزاری روز جهانی صلح

۲۷ شهریور ۱۳۹۲

  روز جهانی صلح

مادران صلح ایران روز جهانی صلح را که مصادف با سی ام  شهریور در ایران است،  روز بیست و ششم شهریور به واسطه کمبود امکانات جا و سایر موارد برگزار کردند. مادران صلح پروانه آل بویه و فرشته جمشیدی هدایت مراسم را به عهده داشتند. در این گردهمایی محدود تعدادی از هنرمندان و نویسندگان و مترجمین و خانواده های سبز شاهد و پیشکسوتان حامی صلح و تعدادی از فرزندان جوان مادران در جمعی زنانه حضور یافتند.

  مراسم با یک دقیقه سکوت برای مادران از دست رفته نازنین صلح  هاله سحابی و دکتر شهلا فرجاد آغاز شد.

  اولین سخنران مراسم مادر صلح صادقه شیردل  که مطالب صلح خواهانه خود را بیان نمود.

سراسر تاریخ بشر حکایت از دفاع مردمان از صلح و همزیستی و عدالت و مساوات برای حصول یک زندگی بی دغدغه و بدون جنگ ، پیشرفته و سرشار از نیک بختی بوده است. همواره اکثریت مردمان این کره خاکی حامی صلح و مخالف جنگ بوده اند.

در بخش از سخنان خود به شرایط غیر انسانی تحریم بر مردم ایران اشاره کرد و علت آن را مناسبات پر اشتباه حاکم بر ایران دانست و اعتقاد به آسیب شناسی رفتار حاکمان در  سال های اخیر شد و اظهار امیدواری کرد که این اشتباه ها  و خرد سوزی ها کنار گذاشته شود. در خصوص وضعیت سوریه خطاب به جنگ طلبان این سوال را مطرح کرد، آیا تلفات انسانی و خسارت های مادی حمله نظامی مستقیم قادر به جبران خسارات حمله شیمیایی خواهد بود؟ تجربیات حمله نظامی مشابه به عراق و به ویژه لیبی نشان داد که فاجعه انسانی هولناک تری پیش روی مردمان قرار می گیرد.

  خانم مژده دقیقی مترجم کتابهای(ظلمت در نیمروز، فرار ، ببر سفید، یک میهمانی و یک رقص، نقشه هایت را بسوزان،مشقتهای عشق، اینجا همه آدمیان این جوریند، ترجمان دردها، زندانهایی که برای زندگی انتخاب می کنیم، رویای نوشین) از شرایط حاکم بر حوزه فرهنگ نشر و ترجمه در وضعیت تحریم سخن گفت . بحران اقتصادی گرانی کاغذ  نشر قاچاق کتابها و لغو مجوز در چاپهای دوم به بعد  عملا این حوزه فرهنگ را ناخواسته فلج نموده است

به سبب سختی معیشت مردم و فقر اقتصادی کالای فرهنگی در او لویت آخر قرار می گیرد آنها که عاشقانه عمری را به نشر کتاب و ترجمه آن مبادرت کرده اند این روزها به سختی سر پا مانده اند.

 خانم منصوره مسعودی مادر صلح با نگارشی انسانی و پر احساس حال  امروز مردمان سوریه و آوارگان پر شمار آن را ترسیم کردند و خواهان شدت بخشیدن به تلاش های صلح و بر چیده شدن استبداد برای مردم رنجدیده سوریه شد.

این ذره ذره گرمی خاموش وار ما

یک روز بی گمان سر می زند

جایی و خورشید می شود

 پروین فهیمی مادر صلح اینگونه آغاز سخن کرد: واژه صلح را از کجا آغاز کنم از حمله شیمیایی در سوریه ، از کشتگان میدان تحریر یا از هم وطنان ایران که پشت میله های زندان و دیوارهای بلند حصر گرفتارند؟

کسانی که بر طبل جنگ می کوبند خود در گناه نسل کشی با جنگ طلبان شریکند. انسان زاده نشده است که خشم ونفرت بکارد ظلم ببیند . بنیان هستی بر عشق استوار است.

اگر حاکمان در سراسر این کره خاکی به خواست های بر حق مردمان هر سرزمین  گردن نهند صلح می بالد اثری از جنگ نخواهد بود . تجربه نشان داده است بقای قدرت تنها از مسیر احترام به خواستها و کرامت انسانی می گذرد. ظلم و بی عدالتی  دوامی ندارد. صلح یک خواست مسلم برای هر انسانی است .

او که باد می کارد

تنها طوفان تشنه درو خواهد کرد

جنگ را به رویای زندگی شسته ایم

.

..

مجبورمان نکنید

ما صلح می خواهیم!

  مادر صلح نرگس  درد دلی کوتاه از چالش های نسلی با رویکردی صلح آمیز ارایه کرد و از اینکه حامیان صلح تا چه حد می توانند در زندگی خصوصی در ارتباط با نسل جوان  رفتاری صلح آمیز و مدارا گرایانه داشته باشند ؛عرضه کرد.  معتقد بود نگرشی صلح طلبانه و برابری خواهانه طعم شیرین صلح را به فضای کوچک خانه هایمان میهمان می کند.

مهربان دیگری از مادران صلح اکرم مصباح از مفهوم گمشده صلح برایمان گفت. هرگز صلح این چنین در دام ابهام گرفتار نبوده است. عجبا هم قربانیان جنگ ها و هم جنگ طلبان  از صلح سخن می گویند! حیرت آورتر اینکه برای استقرار صلح به حمله نظامی و کشتار بیشتر متوسل می شوند!

ماندلا و لوتر کینگ در آسمان پر آشوب  خونین ما تنها ستارگانی هستند که می درخشند.

تعاریف و کنش های کلیشه ای حامیان صلح باید دگرگون شود در حوزه اندیشه و تعقل حامیان صلح  تعاریف و کنشهای جدید تعریف شود.

 مادر نازنین صلح اقدس کشوری همه افراد بشر را مانند خویشاوندان خود تعریف کرد و نشر رویکرد صلح طلبی را از روابط شخصی آدمها بنیان صلح مداری دانست . عدم خشونت ورزی و حقیقت زیبای زندگی پیوندی ناگسستنی دارند . کنشهای پرهیز از خشونت طلبی ظرفیت انسانی بزرگی در اختیار صلح طلبان قرار می دهد . ویرانی و نابودی قانون مردم نیست. شاید هیچکی به اندازه من دادخواست ننوشته باشد . تجربه سالها به من نشان می دهد که اگر پایه و اساس هر کنشی  بر تعقل بنا شود کارهای بزرگی می توان انجام داد.

زندگی من در میان کار کداوم و همیشگی سرشار از شادمانی کار و تلاش گذشته است ، از آنجا که نمی خواهم  به مصائبی که در آینده روی خواهند کرد فکر کنم خود را مانند یک پرنده آزاد حس می کنم.

 دیگر مادر صلح  شهلا فروزانفراز راه کارهای مقابله با تحریم حتی از روزنهای کوچک برای کاهش رنج مردم ایران سخن گفت و پیشنهاد کرد  هنرمندان حوزه هنر و سینما و ادبیات که در تحریم نیستند برای ارز آوری تلاشی شایسته نمایند.

 برای فعالان مدنی و صلح خواهان کافی نیست که تنها برای توقف جنگها تلاش نمایند . باید برای خود نقشی در توسعه دموکراسی و انسان مداری و ممانعت از بروز جنگهای داخلی نیز قائل شوند.

کاش طفل شادی بر گردد از کوچه های هزاره، از میدان تحریر، از کوچه های حلب، از بغداد خونین ؛ کاش سهراب مارا هم پس بدهند و هم هاله را!

کاش در این خاورمیانه لعنتی وقتی باد می وزد بوی خون و باروت نداشته باشد!

مینو مرتاضی مادر مهربان صلح بسیار کوتاه از تفاوتهای اخلاق و کنش صلح مداران با مستبدین و جنگ طلبان سخن گفت و دایره وسیعی که صلح طلبان از مردمان پدید می آورند را ستود.

و توصیف یک رابطه انسانی جاری در خیابانهای شهر  که  چگونه  اگر مراقبه کافی نداشته باشیم می تواند صلح  درون را به مخاطره بیاندازد ؛  مثل همیشه گوارا و شیرین  بیان کرد در حالیکه دست شکسته اش را در بغل داشت.

 هنرمند مهربان و متعهد به انسان مرضیه وفا مهر ، دو فیلم کوتاه با موضوع کودکان وجنگ ۸ ساله ایران  از منظر کودک و دریافت هایش از جنگ ارایه کرد . کار کودک بازی کردن است . تلخی جنگ را کودکان بازی می کنند . و به خشونت های جاری   روزانه پشت می کنند.

 کارها ارزنده بود و در نشر فرهنگ صلح اثر گذار؛ کاش امکان اکران عمومی بیابد.

مرضیه یک فیلم ده دقیقه ای هم از عشق به زندگی و پرهیز از نامیدی با همه مرارتهایش نشان داد  دست مایه کار،  زندگی یک نویسنده زن بود. صداقت و نگاه بی طرفانه  اما حزن آلود  فیلم ساز به زندگی یک زن روشنفکر تامل بر انگیز بود.

 مادران صلح ایران از همه هنرمندان  و نویسندگان حاضر و همه میهمانان جوان مراسم ؛ مراتب قدردانی خود را ابراز می دارد باشد که صلح همه گیر شود و صحبت از جنگ به محالی تبدیل شود.

گزارشگر مادر صلح: شهلا فروزانفر

بیست و هفتم شهریور ۹۲


ارسال به بالاترین ، توییتر ، فریندفید ، فیسبوک


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
بایگانی مادران صلح ایرانبیانیه اعلام موجودیت مادران صلح 
جنگ نه! 
ما جمعی از مادران ایران زمینیم: با قومیت ها و مذاهب مختلف؛ مادرانی که جوانی مان در مبارزه با دیکتاتوری شاه و امپریالیسم سپری شد. مادرانی که به امید ایرانی آباد و آزاد و برقراری عدالت در روند انقلاب شرکت داشتیم. 
مادرانی که دوران هشت سال جنگ تحمیلی با عراق و پس از آن، برای تحقق آرمان های مان هزینه های فراوانی را متحمل شدیم. 
مادرانی که سخت ترین تحریم های اقتصادی را تحمل کردیم و صف های طویل را صبورانه تاب آوردیم تا قوت روزانه ی خانواده را فراهم کنیم. 
مادرانی که با غرور و افتخار، روح عدالت خواهی و آزادی خواهی و استقلال و صلح را در رگ های فرزندان مان جاری ساخته ایم. 
ما جمعی از مادران ایران، با هر بینش و مذهبی، در این شرایط حساس کشور عزیزمان هم پیمان شده ایم تا در حد توان مان از میهن و آرمان های مردم مان در مقابل تهدیدها حفاظت کنیم. 
آرمان هایی که برای تحقق آن ها جوانی مان را هزینه کرده ایم و اینک آرزو داریم که جوانان مان به صلح، عدالت و دموکراسی دست یابند، نه آن که شاهد هزینه شدن آنان باشیم. 
ما از آن رو خود را مادران صلح نامیده ایم که نه تنها مخالف جنگیم، بلکه امنیت و آسایش شهروندان را می طلبیم و به هر آنچه امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ما و جوانان مان را تهدید کند اعتراض داریم. 
ما مادران نگران وطن، جوانان بسیاری را در انقلاب و جنگ و در زندان ها از دست داده ایم و نمی خواهیم که تاریخ تکرار شود. ما اجازه نخواهیم داد هیچ بهانه ای به بیگانگان داده شود و هیچ بیگانه ای به بهانه دموکراسی به ایران تجاوز کند و باور داریم که مردم ایران خود دموکراسی و عدالت را برقرار خواهند کرد. 
ما مادران صلح معتقدیم که دستگیری و حبس و تعرض به معلمان، دانشجویان، پرستاران، روزنامه نگاران، نویسندگان، روحانیون، کارگران و همچنین فعالان جنبش زنان به بهانه های مختلف همان رفتاری است که قدرت های سلطه طلب خارجی را به بهانه نقض حقوق بشر، اما در اصل همچون کوسه های بوی خون شنیده، به سودای حمله به کشورمان یا اعمال تحریم های گوناگون می کشاند. 
ما مادران صلح و امیدیم و برای دستیابی به امنیت، آزادی و عدالت که همانا حقوق بشر است، برای خود و فرزندان مان تلاش خواهیم کرد و برای رسیدن به این اهداف به سوی تمامی مادران ایران دست یاری دراز می کنیم. 
به امید پیروزی، نه در جنگ، که بر جنگ