مادران صلح ایران

دیدگاه ها و نظرات مادران صلح ایران تنها از طریق این وب سایت در اختیار عموم قرار می گیرد و هیچ شعبه ای ندارد

صفحه اول آوای صلح اجتماعی اخبار بیانیه‏ ها و نامه دل نوشته فعالیت‏ها کوتاه و خواندنی گزارش مادرانه مقالات تماس با ما
آوای صلح دل نوشته
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی
به خدمت گیرنده ی زمانه ی نه‌ چندان موافق(مینو مرتاضی لنگرودی)
دل نوشته ی مادر صلح زهره تنکابنی در سوگ مریم میرزاخانی
ترور به هر شکل و با هر انگیزه ای محکوم است.
آنکه دلیری راه سپردن تا چکاد کوه‌ها را داشت!
مطالبات مادران صلح ایران از ریاست جمهور آینده ی ایران
گزارش برگزاری روز جهانی زن
بیانیه مادران صلح ایران به مناسب ۸ مارس روز جهانی زن
کارگردانان فراملیت و بدون مرز( مادر صلح مینو مرتاضی)
تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت فاجعه ی پلاسکو
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
مادران، پدران، جوانان، معلمان، روشنفکران، سیاستمداران و در یک کلام صلح دوستان امریکایی
خشونت و ترور به هر شکلی محکوم است
گزارش مراسم روز جهانی صلح
تسلیت مادران صلح به مناسبت درگذشت بانو توران میرهادی
نه سال تلاش برای صلح / مادر صلح: نسرین
مقاومت صلح آفرین است! مادر صلح: مینو مرتاضی
بیانیه مادران صلح به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صلح
گذشته چراغ راه آینده / مادر صلح: زهره تنکابنی
کبوتر خونین بال صلح / مادر صلح اکرم

پیام کوفی ‌عنان بمناسبت روز جهانی صلح

۱۰ مهر ۱۳۸۸

● عنان: صلح پایه موجودیت ماست. اساس هویت ماست. انگیزه همه آن چیزی است که ما انجام می‌دهیم. در روز جهانی صلح، بیایید یاد همه آنانی را که از خشونت رنج کشیده‌اند، گرامی بداریم. بیایید آرمان صلح را در قلب‌هایمان پاس داریم. من همچنین همه مردم سراسر جهان را دعوت می‌کنم که در ساعت ١٢ ظهر این روز یک دقیقه سکوت نمایند.

● قطعنامه ۵۵/٢٨٢ مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره روز جهانی صلح

صلح بالاترین هدف سازمان ملل متحد است.

صلح پایه موجودیت ماست. اساس هویت ماست. انگیزه همه آن چیزی است که ما انجام می‌دهیم.

٢١ سپتامبر (٣٠ شهریور)، روز جهانی صلح، روزی است که ما دوباره تعهد خود را به این هدف تصریح کنیم. این فرصتی است برای اینکه چگونگی تقویت سیستم امنیت جمعی را مد نظر قرار دهیم.

و این روز بدان منظور است که آتش‌بس جهانی برقرار شود. من از همه کشورها و همه مردم می‌خواهم که همه خصومت‌ها را در تمام مدت این روز متوقف کنند. من همچنین همه مردم سراسر جهان را دعوت می‌کنم که در ساعت ١٢ ظهر این روز یک دقیقه سکوت نمایند.

٢۴ ساعت زمان زیادی نیست.

اما این زمان کافی است که رزمندگان و رهبران سیاسی به خرابی‌ای که بر مردم و سرزمین‌شان می‌آورند، بیاندیشند. این زمان کافی است که به سنگرها، و از خلال سیم‌های خاردار، نظرافکنده و ببینیم که راه دیگری وجود دارد.

در روز جهانی صلح، بیایید یاد همه آنانی را که از خشونت رنج کشیده‌اند، گرامی بداریم. بیایید آرمان صلح را در قلب‌هایمان پاس داریم.

سپاس.

قطعنامه ۵۵/٢٨٢ مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره روز جهانی صلح

مجمع عمومی،

با توجه به قطعنامه ٣۶/۶٧ به تاریخ ٣٠ نوامبر ١٩٨١*، که بر اساس آن سومین سه‌شنبه سپتامبر، روز بازگشایی جلسات عادی مجمع عمومی، رسما به عنوان «روز جهانی صلح» اعلام و برگزار شود، و به بزرگداشت و تحکیم آرمان‌های صلح درون و بین همه ملت‌ها و مردمان اختصاص یابد،

همچنین با توجه به دیگر قطعنامه‌های مربوطه، از جمله قطعنامه ۵۵/١۴ به تاریخ ٣ نوامبر ٢٠٠٠،

با تاکید بر تاثیری که برگزاری و بزرگداشت روز جهانی صلح در استحکام آرمان‌های صلح و تنش‌زدایی و از بین‌بردن علل درگیری دارد،

با در نظر گرفتن فرصت بی‌همتایی که این روز برای توقف خشونت و درگیری در سراسر جهان فراهم می‌‌آورد، و بخاطر اهمیت موازی امر تحقق گسترده‌ترین آگاهی ممکن و برگزاری روز جهانی صلح در میان جامعه جهانی، با خواست جلب توجه به هدف‌های روز جهانی صلح، و از این رو تعیین یک روز مشخص برای برگزاری سالانه آن جدا از روز بازگشایی جلسات عادی مجمع عمومی،

١. تصمیم می‌گیرد که از پنجاه‌‌و‌هفتمین جلسه مجمع عمومی، روز جهانی صلح در روز ٢١ سپتامبر هر سال برگزار شده و این روز به عنوان روزی برای برگزاری و بزرگداشت صلح مورد توجه همه مردم قرار گیرد.

٢. اعلان می‌نماید که روز جهانی صلح بایستی به عنوان روز عدم خشونت و آتش‌بس جهانی برگزار شود و فرصتی برای همه ملت ها و مردم برای رعایت توقف خصومت‌ها در طول این روز باشد.

٣. از همه کشورهای عضو، نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد، سازمان‌های غیردولتی و منطقه‌ای و افراد دعوت می‌نماید که به شیوه مناسب روز جهانی صلح را بزرگداشته و از جمله به آموزش و افزایش آگاهی عمومی و همکاری با سازمان ملل متحد برای تحقق آتش‌بس جهانی بپردازند.

١١١مین جلسه عمومی ٧ سپتامبر ٢٠٠١

P.-S.

*در این قطعنامه از جمله آمده است «جنگ در اذهان انسان‌ها آغاز می‌گردد. و این در اذهان انسان‌هاست که دفاع از صلح بایستی ساخته شود، و صلح تنها بر اساس اقدامات اقتصادی و سیاسی دولتها باشد، صلحی نیست که لزوما از حمایت پایدار و همگانی مردم جهان برخوردار باشد و از این رو صلح اگر بخواهد پایدار بماند، بایستی بر همبستگی عقلانی و اخلاقی نوع بشر بنا گردد.»

برگردان: سهیلا وحدتی

بر گرفته از ایران امروز


ارسال به بالاترین ، توییتر ، فریندفید ، فیسبوک


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
بایگانی مادران صلح ایرانبیانیه اعلام موجودیت مادران صلح 
جنگ نه! 
ما جمعی از مادران ایران زمینیم: با قومیت ها و مذاهب مختلف؛ مادرانی که جوانی مان در مبارزه با دیکتاتوری شاه و امپریالیسم سپری شد. مادرانی که به امید ایرانی آباد و آزاد و برقراری عدالت در روند انقلاب شرکت داشتیم. 
مادرانی که دوران هشت سال جنگ تحمیلی با عراق و پس از آن، برای تحقق آرمان های مان هزینه های فراوانی را متحمل شدیم. 
مادرانی که سخت ترین تحریم های اقتصادی را تحمل کردیم و صف های طویل را صبورانه تاب آوردیم تا قوت روزانه ی خانواده را فراهم کنیم. 
مادرانی که با غرور و افتخار، روح عدالت خواهی و آزادی خواهی و استقلال و صلح را در رگ های فرزندان مان جاری ساخته ایم. 
ما جمعی از مادران ایران، با هر بینش و مذهبی، در این شرایط حساس کشور عزیزمان هم پیمان شده ایم تا در حد توان مان از میهن و آرمان های مردم مان در مقابل تهدیدها حفاظت کنیم. 
آرمان هایی که برای تحقق آن ها جوانی مان را هزینه کرده ایم و اینک آرزو داریم که جوانان مان به صلح، عدالت و دموکراسی دست یابند، نه آن که شاهد هزینه شدن آنان باشیم. 
ما از آن رو خود را مادران صلح نامیده ایم که نه تنها مخالف جنگیم، بلکه امنیت و آسایش شهروندان را می طلبیم و به هر آنچه امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ما و جوانان مان را تهدید کند اعتراض داریم. 
ما مادران نگران وطن، جوانان بسیاری را در انقلاب و جنگ و در زندان ها از دست داده ایم و نمی خواهیم که تاریخ تکرار شود. ما اجازه نخواهیم داد هیچ بهانه ای به بیگانگان داده شود و هیچ بیگانه ای به بهانه دموکراسی به ایران تجاوز کند و باور داریم که مردم ایران خود دموکراسی و عدالت را برقرار خواهند کرد. 
ما مادران صلح معتقدیم که دستگیری و حبس و تعرض به معلمان، دانشجویان، پرستاران، روزنامه نگاران، نویسندگان، روحانیون، کارگران و همچنین فعالان جنبش زنان به بهانه های مختلف همان رفتاری است که قدرت های سلطه طلب خارجی را به بهانه نقض حقوق بشر، اما در اصل همچون کوسه های بوی خون شنیده، به سودای حمله به کشورمان یا اعمال تحریم های گوناگون می کشاند. 
ما مادران صلح و امیدیم و برای دستیابی به امنیت، آزادی و عدالت که همانا حقوق بشر است، برای خود و فرزندان مان تلاش خواهیم کرد و برای رسیدن به این اهداف به سوی تمامی مادران ایران دست یاری دراز می کنیم. 
به امید پیروزی، نه در جنگ، که بر جنگ