فوروم مادران صلح ایران هفت ساله شد!

جمعه  بیست و سوم آبان 93 برای «مادران صلح ایران» روز متفاوتی بود.  مادران  این بار به مناسبت تولد هفت سالگی شان جشن کوچکی ترتیب دادند. با حضور مهمانانی از نویسندگان، هنرمندان، خانواده های جان باختگان،  فعالان مدنی و مادران صلح ایران.

با حضور مهمانان، مادر صلح نسرین ملکی ضمن خوش آمدگویی به حاضرین خلاصه ای از بیانیه تشکیل این فروم را خواند.  در ابتدا از مادرصلح زهره تنکابنی دعوت کرد تا شمه ای از عملکرد هفت ساله مادران بگوید. ایشان به طور مختصر ابتدا  از انگیزه اولیه تشکیل این فروم و خلاصه ی عملکرد و تلاش  مادران در این سال ها در  جهت صلح را  بیان کرد.  ایشان گفتند:  در راستای اهداف مادران صلح، دیدار آنها  با نمایندگان سازمان های فعال صلح،  نامه به فعالان مدنی وکوشندگان صلح، تجمع برای دفاع از ملل آسیب دیده از جنگ، تلاش برای ممانعت از اعدام های مجرمان زیر 18 سال، همکاری با نهادهای مدنی فعال صلح و دیدار و کمک به آسیب دیدگان خشونت ها از مهمترین فعالیت ها و تلاش های آنان بوده است.

پس از سخنان ایشان مجری از مادرصلح مینومرتاضی دعوت کرد تا از فعالیت های یک سال گذشته بگوید خانم مرتاضی با شعر زیبای «تومگو همه بجنگند و ز صلح  من چه آید/ تو یکی نه ای هزاری تو چراغ خود برافروز» سخن را آغازکرد و گفت: مادران صلح ایران ضمن استمرار فعالیت های معمول خود در سال گذشته دو مراسم از جمله روز جهانی صلح را برگزار کرده اندکه هرکدام با بیش از دویست نفر از هنرمندان و فعالان و اندیشمندان عرصه صلح بوده است.

در ادامه مهمان ارجمند مادران، خانم رخشان بنی اعتماد ضمن تبریک به مادران جهت فعالیت های ارزشمند و مستمر در جهت دستیابی به صلح، خود را مادر صلح نامید.

سپس مدعوین با یک دقیقه سکوت یاد شهلا فرجاد و هاله سحابی را گرامی داشتند. مادران صلحی که زندگیشان را وقف آرمان های انسانی و صلح طلبانه کردند.  خواندن شعری از شمس لنگرودی، توسط مجری  فضا را بیشتر تلطیف کرد.

حال نوبت به نوجوانان خیریه ای بود که اکثر مادران با آن همکاری می کنند. اجرای موسیقی این نونهالان شادی عمیقی به جمع بخشید. خصوصا که دو تن از آنان در کنکور امسال موفق  و در دانشگاه پذیرفته شده بودند.

ادامه برنامه با اجرای زیبای هنرمند جوان میهمان: مرضیه وفامهر  بود که بخش کوچکی از کتاب «گالیله» برشت را برای مادران انتخاب و به زیبایی اجراکرد.

پس از آن مجری از خانم «ریرا عباسی» شاعر و نویسنده صلح دعوت کرد تا از انگیزه و کارهایش بگوید .خانم عباسی گفت اهل لرستانم و مدت ها ساکن آبادان بوده ام. حضور مستقیم در مناطق جنگی و لمس خشونت ها و عوارض جنگ بزرگترین انگیزه ام برای فعالیت صلح طلبانه بود. ایشان در ادامه دو کتابش را معرفی کرده  و شعر تاثیرگزاری از خودش را با نام «هسته های مانوس» خواند.

بعد از خانم عباسی خانم نیره توکلی جامعه شناس دو مقاله طنز از نوشته هایش را که یکی در ارتباط با «صلح با خود» و دیگری «صلح با محیط زیست» بود را خواند.

سپس صدای زیبای مادرصلح فهیمه با خواندن ترانه محلی مادران را به وجد آورده و با او همخوانی کردند.

کلیپ زیبای مادر صلح لیلی فرهادپور، در ارتباط با کارنامه هفت ساله مادران، در واقع آخرین برنامه مکتوب بود که اشک شوق و حسرت را برگونه ها جاری ساخت. شوق از همدلی و استمرار فعالیت ها و حسرت از فراق مادرانی که رفته بودند؛ «هاله و شهلا»! موسیقی متن «گل نسترن» از زنده یاد «محمدنوری» انتخاب هوشمندانه ای برای این کلیپ بود.

در آخر، جشن تولد هفت سالگی مادران با پذیرایی مختصر و بریدن کیکی  با آرم مادران  صلح پایان یافت. با خواندن همصدای سرود «همراه شوعزیز» میثاقی دوباره برای تلاش در جهت اهدافشان بستند.

با عشق به صلح  وآزادی

گزارشگر: مادر صلح لیدا

سالگرد مادران صلح

sal01

sal02

sal03

sal04

sal05

sal06

sal09

sal10

2 Comments

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *