مادران صلح ایران

دیدگاه ها و نظرات مادران صلح ایران تنها از طریق این وب سایت در اختیار عموم قرار می گیرد و هیچ شعبه ای ندارد

صفحه اول آوای صلح اجتماعی اخبار بیانیه‏ ها و نامه دل نوشته فعالیت‏ها کوتاه و خواندنی گزارش مادرانه مقالات تماس با ما
آوای صلح دل نوشته
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی
به خدمت گیرنده ی زمانه ی نه‌ چندان موافق(مینو مرتاضی لنگرودی)
دل نوشته ی مادر صلح زهره تنکابنی در سوگ مریم میرزاخانی
ترور به هر شکل و با هر انگیزه ای محکوم است.
آنکه دلیری راه سپردن تا چکاد کوه‌ها را داشت!
مطالبات مادران صلح ایران از ریاست جمهور آینده ی ایران
گزارش برگزاری روز جهانی زن
بیانیه مادران صلح ایران به مناسب ۸ مارس روز جهانی زن
کارگردانان فراملیت و بدون مرز( مادر صلح مینو مرتاضی)
تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت فاجعه ی پلاسکو
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
مادران، پدران، جوانان، معلمان، روشنفکران، سیاستمداران و در یک کلام صلح دوستان امریکایی
خشونت و ترور به هر شکلی محکوم است
گزارش مراسم روز جهانی صلح
تسلیت مادران صلح به مناسبت درگذشت بانو توران میرهادی
نه سال تلاش برای صلح / مادر صلح: نسرین
مقاومت صلح آفرین است! مادر صلح: مینو مرتاضی
بیانیه مادران صلح به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صلح
گذشته چراغ راه آینده / مادر صلح: زهره تنکابنی
کبوتر خونین بال صلح / مادر صلح اکرم

فوروم مادران صلح ایران هفت ساله شد!

۲۴ آبان ۱۳۹۳

جمعه  بیست و سوم آبان ۹۳ برای «مادران صلح ایران» روز متفاوتی بود.  مادران  این بار به مناسبت تولد هفت سالگی شان جشن کوچکی ترتیب دادند. با حضور مهمانانی از نویسندگان، هنرمندان، خانواده های جان باختگان،  فعالان مدنی و مادران صلح ایران.

با حضور مهمانان، مادر صلح نسرین ملکی ضمن خوش آمدگویی به حاضرین خلاصه ای از بیانیه تشکیل این فروم را خواند.  در ابتدا از مادرصلح زهره تنکابنی دعوت کرد تا شمه ای از عملکرد هفت ساله مادران بگوید. ایشان به طور مختصر ابتدا  از انگیزه اولیه تشکیل این فروم و خلاصه ی عملکرد و تلاش  مادران در این سال ها در  جهت صلح را  بیان کرد.  ایشان گفتند:  در راستای اهداف مادران صلح، دیدار آنها  با نمایندگان سازمان های فعال صلح،  نامه به فعالان مدنی وکوشندگان صلح، تجمع برای دفاع از ملل آسیب دیده از جنگ، تلاش برای ممانعت از اعدام های مجرمان زیر ۱۸ سال، همکاری با نهادهای مدنی فعال صلح و دیدار و کمک به آسیب دیدگان خشونت ها از مهمترین فعالیت ها و تلاش های آنان بوده است.

پس از سخنان ایشان مجری از مادرصلح مینومرتاضی دعوت کرد تا از فعالیت های یک سال گذشته بگوید خانم مرتاضی با شعر زیبای «تومگو همه بجنگند و ز صلح  من چه آید/ تو یکی نه ای هزاری تو چراغ خود برافروز» سخن را آغازکرد و گفت: مادران صلح ایران ضمن استمرار فعالیت های معمول خود در سال گذشته دو مراسم از جمله روز جهانی صلح را برگزار کرده اندکه هرکدام با بیش از دویست نفر از هنرمندان و فعالان و اندیشمندان عرصه صلح بوده است.

در ادامه مهمان ارجمند مادران، خانم رخشان بنی اعتماد ضمن تبریک به مادران جهت فعالیت های ارزشمند و مستمر در جهت دستیابی به صلح، خود را مادر صلح نامید.

سپس مدعوین با یک دقیقه سکوت یاد شهلا فرجاد و هاله سحابی را گرامی داشتند. مادران صلحی که زندگیشان را وقف آرمان های انسانی و صلح طلبانه کردند.  خواندن شعری از شمس لنگرودی، توسط مجری  فضا را بیشتر تلطیف کرد.

حال نوبت به نوجوانان خیریه ای بود که اکثر مادران با آن همکاری می کنند. اجرای موسیقی این نونهالان شادی عمیقی به جمع بخشید. خصوصا که دو تن از آنان در کنکور امسال موفق  و در دانشگاه پذیرفته شده بودند.

ادامه برنامه با اجرای زیبای هنرمند جوان میهمان: مرضیه وفامهر  بود که بخش کوچکی از کتاب «گالیله» برشت را برای مادران انتخاب و به زیبایی اجراکرد.

پس از آن مجری از خانم «ریرا عباسی» شاعر و نویسنده صلح دعوت کرد تا از انگیزه و کارهایش بگوید .خانم عباسی گفت اهل لرستانم و مدت ها ساکن آبادان بوده ام. حضور مستقیم در مناطق جنگی و لمس خشونت ها و عوارض جنگ بزرگترین انگیزه ام برای فعالیت صلح طلبانه بود. ایشان در ادامه دو کتابش را معرفی کرده  و شعر تاثیرگزاری از خودش را با نام «هسته های مانوس» خواند.

بعد از خانم عباسی خانم نیره توکلی جامعه شناس دو مقاله طنز از نوشته هایش را که یکی در ارتباط با «صلح با خود» و دیگری «صلح با محیط زیست» بود را خواند.

سپس صدای زیبای مادرصلح فهیمه با خواندن ترانه محلی مادران را به وجد آورده و با او همخوانی کردند.

کلیپ زیبای مادر صلح لیلی فرهادپور، در ارتباط با کارنامه هفت ساله مادران، در واقع آخرین برنامه مکتوب بود که اشک شوق و حسرت را برگونه ها جاری ساخت. شوق از همدلی و استمرار فعالیت ها و حسرت از فراق مادرانی که رفته بودند؛ «هاله و شهلا»! موسیقی متن «گل نسترن» از زنده یاد «محمدنوری» انتخاب هوشمندانه ای برای این کلیپ بود.

در آخر، جشن تولد هفت سالگی مادران با پذیرایی مختصر و بریدن کیکی  با آرم مادران  صلح پایان یافت. با خواندن همصدای سرود «همراه شوعزیز» میثاقی دوباره برای تلاش در جهت اهدافشان بستند.

با عشق به صلح  وآزادی

گزارشگر: مادر صلح لیدا

سالگرد مادران صلح

sal01

sal02

sal03

sal04

sal05

sal06

sal09

sal10


ارسال به بالاترین ، توییتر ، فریندفید ، فیسبوک

2 نظر برای این مطلب
  1. roban گفت:

    جای مرا هم خالی می کردید با اینهمه برنامه پربار
    خوشحالم به وجودتان و مفتحرم به همنامیتان

  2. فرخنده گفت:

    مرسی لیدا جان گزارش خوبی بود امیدوارم مادران صلح همواره با انگیزه بیشتر و دلگرمی بیشتری در راه صلح گام بردارند .


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
بایگانی مادران صلح ایرانبیانیه اعلام موجودیت مادران صلح 
جنگ نه! 
ما جمعی از مادران ایران زمینیم: با قومیت ها و مذاهب مختلف؛ مادرانی که جوانی مان در مبارزه با دیکتاتوری شاه و امپریالیسم سپری شد. مادرانی که به امید ایرانی آباد و آزاد و برقراری عدالت در روند انقلاب شرکت داشتیم. 
مادرانی که دوران هشت سال جنگ تحمیلی با عراق و پس از آن، برای تحقق آرمان های مان هزینه های فراوانی را متحمل شدیم. 
مادرانی که سخت ترین تحریم های اقتصادی را تحمل کردیم و صف های طویل را صبورانه تاب آوردیم تا قوت روزانه ی خانواده را فراهم کنیم. 
مادرانی که با غرور و افتخار، روح عدالت خواهی و آزادی خواهی و استقلال و صلح را در رگ های فرزندان مان جاری ساخته ایم. 
ما جمعی از مادران ایران، با هر بینش و مذهبی، در این شرایط حساس کشور عزیزمان هم پیمان شده ایم تا در حد توان مان از میهن و آرمان های مردم مان در مقابل تهدیدها حفاظت کنیم. 
آرمان هایی که برای تحقق آن ها جوانی مان را هزینه کرده ایم و اینک آرزو داریم که جوانان مان به صلح، عدالت و دموکراسی دست یابند، نه آن که شاهد هزینه شدن آنان باشیم. 
ما از آن رو خود را مادران صلح نامیده ایم که نه تنها مخالف جنگیم، بلکه امنیت و آسایش شهروندان را می طلبیم و به هر آنچه امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ما و جوانان مان را تهدید کند اعتراض داریم. 
ما مادران نگران وطن، جوانان بسیاری را در انقلاب و جنگ و در زندان ها از دست داده ایم و نمی خواهیم که تاریخ تکرار شود. ما اجازه نخواهیم داد هیچ بهانه ای به بیگانگان داده شود و هیچ بیگانه ای به بهانه دموکراسی به ایران تجاوز کند و باور داریم که مردم ایران خود دموکراسی و عدالت را برقرار خواهند کرد. 
ما مادران صلح معتقدیم که دستگیری و حبس و تعرض به معلمان، دانشجویان، پرستاران، روزنامه نگاران، نویسندگان، روحانیون، کارگران و همچنین فعالان جنبش زنان به بهانه های مختلف همان رفتاری است که قدرت های سلطه طلب خارجی را به بهانه نقض حقوق بشر، اما در اصل همچون کوسه های بوی خون شنیده، به سودای حمله به کشورمان یا اعمال تحریم های گوناگون می کشاند. 
ما مادران صلح و امیدیم و برای دستیابی به امنیت، آزادی و عدالت که همانا حقوق بشر است، برای خود و فرزندان مان تلاش خواهیم کرد و برای رسیدن به این اهداف به سوی تمامی مادران ایران دست یاری دراز می کنیم. 
به امید پیروزی، نه در جنگ، که بر جنگ