مادران صلح ایران

دیدگاه ها و نظرات مادران صلح ایران تنها از طریق این وب سایت در اختیار عموم قرار می گیرد و هیچ شعبه ای ندارد

صفحه اول آوای صلح اجتماعی اخبار بیانیه‏ ها و نامه دل نوشته فعالیت‏ها کوتاه و خواندنی گزارش مادرانه مقالات تماس با ما
آوای صلح دل نوشته
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی
به خدمت گیرنده ی زمانه ی نه‌ چندان موافق(مینو مرتاضی لنگرودی)
دل نوشته ی مادر صلح زهره تنکابنی در سوگ مریم میرزاخانی
ترور به هر شکل و با هر انگیزه ای محکوم است.
آنکه دلیری راه سپردن تا چکاد کوه‌ها را داشت!
مطالبات مادران صلح ایران از ریاست جمهور آینده ی ایران
گزارش برگزاری روز جهانی زن
بیانیه مادران صلح ایران به مناسب ۸ مارس روز جهانی زن
کارگردانان فراملیت و بدون مرز( مادر صلح مینو مرتاضی)
تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت فاجعه ی پلاسکو
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
مادران، پدران، جوانان، معلمان، روشنفکران، سیاستمداران و در یک کلام صلح دوستان امریکایی
خشونت و ترور به هر شکلی محکوم است
گزارش مراسم روز جهانی صلح
تسلیت مادران صلح به مناسبت درگذشت بانو توران میرهادی
نه سال تلاش برای صلح / مادر صلح: نسرین
مقاومت صلح آفرین است! مادر صلح: مینو مرتاضی
بیانیه مادران صلح به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صلح
گذشته چراغ راه آینده / مادر صلح: زهره تنکابنی
کبوتر خونین بال صلح / مادر صلح اکرم

چرا زنان کوبانی همدوش مردان خود جنگیدند؟

۱۶ اسفند ۱۳۹۳

این روزها زنان کوبانی سرتیتر بسیاری از رسانه ها شده اند. همه جور تحلیلی از علت این همه شجاعت وجان بازی داده میشود. خانم مریم طهماسبی در روزنامه شرق شنبه ۹ اسفند به نتایج حضور زنان کوبانی در میدان جنگ بر روی تدوین قوانینی در یکی از کانتون های سه گانه کردنشین سوریه اشاره دارد و آن دیگری سیرت سالم واخلاق انسانی آنان را باعث چنین شهامتی می داند. اما خانم طهماسبی اشاره می کند که در خاورمیانه و حتی نقاط دیگر کردستان زنان چنین نیستند. حال به نظر این جانب حلقه مفقوده ای در این میان را باید جست. هیچ یک از نویسندگان ویژه نامه شرق در مورد این حلقه مفقوده حرفی نمی زنند. چرا؟ چند سال پیش در پایان نامه دوستی در خارج از کشور خواندم که یکی از دلایل شکننده بودن حکومت ها این است که بصورت هرمی تشکیل شده اند.هر چه راس هرم از قاعده آن که شامل مردم می باشد دورتر قرار گیرد شکنندگی آن حکومت که از مردم دورتر شده است بیشتر می شود.

واقعیت این است که از حدود پنج سال پیش و با شروع بحران سوریه مردم کرد که با تشکیل سه کانتون خود مختار اعلام خود مختاری کردند، این کانتون ها به شیوه طبق ایده رهبر دربندان به شیوه شورایی اداره می شوند. همه اهالی از جمله زنان ومردان، قومیت ها ومذاهب مختلفی که در کانتون زندگی می کنند در تصمیم گیری در مورد سرنوشتشان حقوق برابر دارند و از بسیاری از آزادی های مدنی  بطور مساوی برخوردار هستند. در چنین حالتی در واقع راس وقاعده هرم آن چنان بهم نزدیک شده اند که حتی به جرات می توان گفت هرم حکومتی بر روی راسی که بسیار نزدیکتر به یک مربع است بصورت وارونه در پائین قاعده قرار گرفته واین مردم هستند که برای همه امور خود تصمیم میگیرند. مجریان قوانین در واقع اجرا کنندگان تصمیم های مردمند.

حال کسانی که طی پنج سال چنین آموزش دیده اند و طعم شیرین آزادی ها را چشیده وسرنوشت خود را خود تعیین کرده اند میتوانند حکومت مشتی متحجر و آدمخوار را تحمل کنند؟ نه!  و این است که زنان مردان کوبانی را آن چنان جانانه در برابر وحشیان داعش مقاوم می سازد. متاسفانه نویسندگان ما در مورد این علت مقاومت ساکتند. این می تواند سکوت ایدئولوژیکی باشد و یا از ترس های امنیتی ناشی شود. اما همین قدر که شرق ویژه نامه ای به نام کوبانی منتشر کرده باز هم موجب قدردانی است.

  ۱۵ اسفند ۱۳۹۳

بمناسبت روز جهانی زن

مادر صلح:  زهره تنکابنی


ارسال به بالاترین ، توییتر ، فریندفید ، فیسبوک


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
بایگانی مادران صلح ایرانبیانیه اعلام موجودیت مادران صلح 
جنگ نه! 
ما جمعی از مادران ایران زمینیم: با قومیت ها و مذاهب مختلف؛ مادرانی که جوانی مان در مبارزه با دیکتاتوری شاه و امپریالیسم سپری شد. مادرانی که به امید ایرانی آباد و آزاد و برقراری عدالت در روند انقلاب شرکت داشتیم. 
مادرانی که دوران هشت سال جنگ تحمیلی با عراق و پس از آن، برای تحقق آرمان های مان هزینه های فراوانی را متحمل شدیم. 
مادرانی که سخت ترین تحریم های اقتصادی را تحمل کردیم و صف های طویل را صبورانه تاب آوردیم تا قوت روزانه ی خانواده را فراهم کنیم. 
مادرانی که با غرور و افتخار، روح عدالت خواهی و آزادی خواهی و استقلال و صلح را در رگ های فرزندان مان جاری ساخته ایم. 
ما جمعی از مادران ایران، با هر بینش و مذهبی، در این شرایط حساس کشور عزیزمان هم پیمان شده ایم تا در حد توان مان از میهن و آرمان های مردم مان در مقابل تهدیدها حفاظت کنیم. 
آرمان هایی که برای تحقق آن ها جوانی مان را هزینه کرده ایم و اینک آرزو داریم که جوانان مان به صلح، عدالت و دموکراسی دست یابند، نه آن که شاهد هزینه شدن آنان باشیم. 
ما از آن رو خود را مادران صلح نامیده ایم که نه تنها مخالف جنگیم، بلکه امنیت و آسایش شهروندان را می طلبیم و به هر آنچه امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ما و جوانان مان را تهدید کند اعتراض داریم. 
ما مادران نگران وطن، جوانان بسیاری را در انقلاب و جنگ و در زندان ها از دست داده ایم و نمی خواهیم که تاریخ تکرار شود. ما اجازه نخواهیم داد هیچ بهانه ای به بیگانگان داده شود و هیچ بیگانه ای به بهانه دموکراسی به ایران تجاوز کند و باور داریم که مردم ایران خود دموکراسی و عدالت را برقرار خواهند کرد. 
ما مادران صلح معتقدیم که دستگیری و حبس و تعرض به معلمان، دانشجویان، پرستاران، روزنامه نگاران، نویسندگان، روحانیون، کارگران و همچنین فعالان جنبش زنان به بهانه های مختلف همان رفتاری است که قدرت های سلطه طلب خارجی را به بهانه نقض حقوق بشر، اما در اصل همچون کوسه های بوی خون شنیده، به سودای حمله به کشورمان یا اعمال تحریم های گوناگون می کشاند. 
ما مادران صلح و امیدیم و برای دستیابی به امنیت، آزادی و عدالت که همانا حقوق بشر است، برای خود و فرزندان مان تلاش خواهیم کرد و برای رسیدن به این اهداف به سوی تمامی مادران ایران دست یاری دراز می کنیم. 
به امید پیروزی، نه در جنگ، که بر جنگ