مادران صلح ایران

دیدگاه ها و نظرات مادران صلح ایران تنها از طریق این وب سایت در اختیار عموم قرار می گیرد و هیچ شعبه ای ندارد

صفحه اول آوای صلح اجتماعی اخبار بیانیه‏ ها و نامه دل نوشته فعالیت‏ها کوتاه و خواندنی گزارش مادرانه مقالات تماس با ما
آوای صلح دل نوشته
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی
به خدمت گیرنده ی زمانه ی نه‌ چندان موافق(مینو مرتاضی لنگرودی)
دل نوشته ی مادر صلح زهره تنکابنی در سوگ مریم میرزاخانی
ترور به هر شکل و با هر انگیزه ای محکوم است.
آنکه دلیری راه سپردن تا چکاد کوه‌ها را داشت!
مطالبات مادران صلح ایران از ریاست جمهور آینده ی ایران
گزارش برگزاری روز جهانی زن
بیانیه مادران صلح ایران به مناسب ۸ مارس روز جهانی زن
کارگردانان فراملیت و بدون مرز( مادر صلح مینو مرتاضی)
تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت فاجعه ی پلاسکو
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
مادران، پدران، جوانان، معلمان، روشنفکران، سیاستمداران و در یک کلام صلح دوستان امریکایی
خشونت و ترور به هر شکلی محکوم است
گزارش مراسم روز جهانی صلح
تسلیت مادران صلح به مناسبت درگذشت بانو توران میرهادی
نه سال تلاش برای صلح / مادر صلح: نسرین
مقاومت صلح آفرین است! مادر صلح: مینو مرتاضی
بیانیه مادران صلح به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صلح
گذشته چراغ راه آینده / مادر صلح: زهره تنکابنی
کبوتر خونین بال صلح / مادر صلح اکرم

گزارش بزرگداشت روز جهانی صلح

۲۹ شهریور ۱۳۹۴

بزرگداشت روز جهانی صلح به میزبانی مادران صلح ایران با حضور فعالان مدنی ،فعالان زنان و خانواده های شهدا ی جنگ و شهدای سبز و خانواده زندانیان و تعدادی از اهالی فرهنگ و هنر و جمعی از مردم مهربان تهران برگزار گردید

در آغاز مجری برنامه مادرصلح لیلی ایپک تقاضای یک دقیقه سکوت برای شادی روان هاله سحابی ، دکتر شهلا فرجاد و سهراب اعرابی فرزند نارنین مادر صلح پروین فهیمی نمود و حاضرین در سالن به احترام آنها یک دقیقه در سکوت ایستادند.

rozesolh1

مراسم با سخنرانی جانباز شیمیایی و نویسنده ؛ آقای رخشنده ادامه یافت او برداشت مشترک از مفهوم صلح را آرامش برای شهروندان توصیف کرد.

rozesolh4

سخنران بعدی دکتر راکعی بود که مزایای برجام (برنامه اقدام مشترک) را در زندگی مردم و تحکیم صلح و امنیت جهانی بر شمرد. و درپایان دو شعر از اشعار خود را برای جمع قرایت کرد .

rozesolh6

سخنران بعدی فرزند شهید باکری (آسیه باکری  ) بود چنان زیبا و صادقانه سخن گفت که تمام حاضرین در سالن را به گریه انداخت و حمایت خود را از صلح طلبی مردم ایران اعلام کرد.

rozesolh13

دکتر شیوا دولت آبادی روانشناس کودکان سخنران بعدی بود اینگونه سخن آغاز کرد  دلم با صلح است دلم با هر جا که جنگ است با جنگ زدگان و آوارگان است …

rozesolh2

 به عوارض ناپیدای جنگ هر چند حضور مقطعی در جنگ تا ۴ نسل بعدی را در بر می گیرد هیچ جنگی برنده ای ندارد. تاریخ بشر نشان می دهد صلح فاصله کوتاه بین جنگهاست .

مادرصلح سیمین ممدوح عملکرد مادران صلح در عرصه مقابله با جنگ و تحریم در طی ۸ سال گذشته ارایه کرد و همینطور عنوان کرد مادران صلح ایران در عرصه های اجتماعی دیگر نیز فعالیت دارند که امروز تنها روی پیشبرد صلح و نه به تحریم و نه به جنگ صحبت خواهد کرد.

rozesolh11

دوستان دیگری هم از جمله خانم محتشمی پور و خانم معصومه دهقان  ار خانواده زندانیان  سخنان کوتاهی ایراد کردند و از دردها و دلتنگی های خود با مادران سخن گفتند.

قطعنامه پایانی نشست توسط مادر صلح نسرین فرهومند قرایت شد که با تشویق حاضرین روبرو شد .

 در لابلای برنامه ها چند قطعه موسییقی ایرانی مادران صلح فهیمه و فرزانه محجوب اجرا شد  که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت همینطور کلیپی در خصوص آثار جنگهای بی سرانجام منطقه و گفتمان صلح ایران به نمایش در آمد.

rozesolh18

rozesolh17

در طول برنامه توسط مادران صلح پذیرایی مختصری از میهمانان به عمل آمد .

پیام خانم زرین دخت عطایی ( مادر هاله سحابی) با تاخیر بدست مادران صلح رسید که در گزارش نهایی عینا درج خواهد شد .

ویزگی امسال مراسم حضور و استقبال مردم از این نشست بود که میانگین ۱۸۰ نفر همواره در سالن حضور داشتند .

 مادران صلح ایران

 

 

 ادامه گزارش

مراسم با سخنرانی رزمنده و جانباز شیمیایی و نویسنده ؛ آقای رخشنده ادامه یافت.ا

 صلح توام با آرامش مفهوم مشترک از صلح در یک جامعه است ، موضوع توافق ( برجام) می تواند صلحی پایدار به مردم ایران و منطقه هدیه کند . دو دیدگاه در  خارج از مرزهای ایران  درخصوص بر جام مطرح است  دیدگاه غرب که معتقد است خطر ساخت بمب اتمی در ایران منتفی شده است و در نهایت موفق شده است تعداد سانتریفوزها را در حد تولید صنعتی تقلیل دهد.

 دیدگاه دوم دیدگاه افراط گرایان و اسراییل است که معتقد است برجام؛ تماما به نفع یک طرف بوده است حق غنی سازی را به رسمیت شناخته است ایران همچنان سانتریفوزهای مورد نیاز را در مدار بهره برداری دارد و نهایتا وارد بازار تولید هسته ای شده است.

اما در داخل مرزهای ایران نظرات هر چه باشد هر دو موافقان و مخالفان برای دستیابی به صلح و لغو تحریمها اتفاق نظر دارند.

 اما می دانیم جنگ در دو صورت روی می دهد ایران متجاوز به کشور دیگری باشد یا حمله ای علیه ما صورت پذیرد در مورد اول که موضوع منتفی است ایران هیچگاهبه خاک کشور دیگری چشم ندارد. مورد دوم علیرغم اینکه ما خواهان صلح و آرامش هستیم اگر حمله ای صورت پذیرد  ما حق مقاومت و دفاع  را برای خود محفوظ می دانیم . صلح در درون کشور می تواند پایه صلح ملی  بالشد مردم نیازمند آرامش هستند محدود کردن آزادیها  بویزه آـزادی بیان یا دستگیریهای بی مورد زمینه های آرامش در کشور مارا  به مخاطره می اندازد و همینطور ایشان فاکت هایی از منابع مذهبی ذکر کردند که در آن ایمه همواره جنگ را آخرین تدبیر توئصیه کرده اند و قبل از آغاز هر جنگی تلاش برای رسیدن به پیمان صلح را توصیه کرده اند .

 در پایان من خوشحالم که در جمع مادرانی حضور یافتم که دغدغه اصلی آنها صلح است مادران باید بیشتر بنویسند و بگویند تا صلح خواهی در جامعه نهادینه شود.

 سخنران بعدی آسیه باکری  فرزند شهید حمید باکری بود.

مادران صلح اسم با مسمایی است مادران همیشه طرفدار صلح هستند چرا که بیشترین آسیب را در جنگها می بینند.

 جنگ  در کشور من هیچ وقت تمام نشده است حتی بعد از امضای قطعنامه ادامه دارد. هیچ چیز نمی تواند لطمات جنگ را از جامعه پاک کند . من یازده ماهه بودم که پدر م شهید شد هر چه فکر می کنم خاطره ای از او ندارم.

خشونت عریان پدر را از ما گرفت در تمام سالهای تنهایی در غیاب پدر تمام سختی هارا تحمل می کردیم و معتقد بودیم اگر حال ما خوب نیست حال مردم ایران خوبست و این قوت قلبی برای من و خانواده ام بود که مردم در آرامش زندگی کنند و دیگر جنگی روی نخواهد داد که مادری بی فرزند شود همسری تنها کودکانش را بزرگ کند.هیچ فرزندی بی وجود پدر نخواهد بود . اما اتفاقات سال ۸۸ خیلی برایمان سخت تر ما از تمام خانواده های شهدای سبز شرمنده هستیم  نباید این اتفاقات روی می داد . برای خاتواده من صلح مهم است ما در دولت نهم ودهم با کابوس جنگ و تحریم زندگی کردیم من هنوز به صلح امیدوارم من هنوز امیدوارم هیچ همسری مجبور نباشد کودکانش را به تنهایی بزرگ کند امیدوارم دنیا جای بهتری باشد بخاطر خشونت عریان جنگ هیچ مادری درد نکشد . ما خانواده های شهدای جنگ در قاب زیبای اسامی بزرگراهها و خیابانها حضور داریم اما شاید هیچکس نداند اینها با چه سختی ها و ناجوانمردیها در جامعه مردسالار فرزندانشان را بزرگ کرده اند هنوز هم خشونت های کلامی علیه مادرم ادامه دارد.

سخنران دوم خانم دکتر راکعی بودند که با تبریک روز جهانی صلح به همه حاضرین تبریک گفتند  و اظهار کردند قصد ندارم به جزییات توافق بپردازم و تلاش خواهم کرد مزیت های برجام را در زندگی مردم و صلح و امنیت جهانی مورد بحث قرار دهم .

دیپلماتهای ایرانی با تمام ظرفیت و توان دیپلماتیک خود  و پشتوانه حمایت مردمی در یک پروسه زمانی طولانی توانستند با گروه ۵+ ۱ به توافق برسند.جای قدردانی دارد.

شعارهایی در روزهای نخست انقلاب مطرح شد که اینک این شعارها موضوعیت ندارد. و البته نشان از چند گانگی فکری در فضای ایران دارد . عده ای دایم بر طبل جنگ نه تنها  علیه غرب که در منطقه  بلکه در سطح داخلی و ملی ایران می کوبند .

بنظر می رسد می خواهند خواست های ابتدایی مردم ایران را به بهانه تهدید مداوم جنگ بی پاسخ بگذارند.

دوست دارند همواره کشور در حالت اضطراری در سایه تهدید جنگ باشد تا دولتها به وظایف داخلی و ملی خود نپردازند.

احتمالا انتظار نداشتند تلاشهای دیپلماتیک ایران به توافق منجر شود بیشتر مایلند به تضادهای داخلی دامن بزنند و در صدد مقابله با توافق و ایجاد یاس در جامعه و انتقام کشی هستند . آنچه امروز مهم است آگاهی ملت ایران از ابعاد این توافق است فعالان زنان هیچگاه ساکت نبوده اند و همواره پابه پای روند مذاکرات واکنش داشته اند امروز هم در نشر آگاهی کوشا باشند.

 امروز توافق برجام مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا ، دولت آمریکا وکنگره و سنای آمریکا قرار گرفته است و اجرای آن آغاز شده است .

نمی دانیم روند بررسی در مجلس کشور ما به کجا خواهد رسید؟ در هر حال باید تبریک واقعی را به مردم ایران گفت . ۸ سال مهلت داده شده است که جامعه جهانی اطمینان حاصل  کند که ایران بمب اتمی نخواهد ساخت که  ما از آغاز هم چنین قصدی نداشتیم .

طیف تند رو با ادبیاتی فاقد گفتمان صلح در مواردی بسیار غیر انسانی سخن می گوید اما آنچه مهم است آگاهی مردم است روشهای اصلاح طلبانه و انسانی مبتنی بر حقوق بین الملل در روند اجرا کارساز خواهد بود.

به تعدادی از مزیت های برجام برای مردم ایران اشاره می کنم

•          حذف تهدید خارجی

•          لغو تحریمها ( که امیدواری بزرگی برای مردم ایجاد می کند که رونق اقتصادی ، شکوفایی تولید داخلی، و کاهش معضل اشتغال از آنجمله است)

•          رهایی از اقتصاد تک بعدی وابسته به نفت که در شرایط تحریم اختلاسها و غارت منابع مالی کشور از همین محل بود.

 در ادامه فرازی از نامه حضرت علی به مالک اشتر در خصوص صلح و پایبندی به پیمان صلح قرایت شد .و اساسا در این نامه به پیمان شکنی  در پیماننامه صلح تقبیح شده است و سخنان و برخی رفتارهای تندرو ها را مصداق پیمان شکنی دانست.

در پایان انتظاری که از جامعه مدنی بویژه فعالان زنان می رود  بایستی زنان آگاه جامعه از مسایل حوزه اجتماعی و قانونی اطلاع یابند و حتی در عرصه های بین المللی برای موضوعات مهم انسانی نظیر صلح فعال باشند.

زنان بواسطه تعهد ، مسیولیت پذیری ،خیر خواهی، دیگر پذیری ، توان انجام آنرا دارند.

 همه ظرفیت های انسانی اعم از زن ومرد فارغ از اختلاف نظرها بایستی تحمل چند صدایی را جامعه داشته باشند . و همینطور حضور فعال زنان در انتخابات را خواستار شدند.

دغدغه های امروز بشری باید توسعه اخلاق و معنویت و علم و فن آوئری باشد .انسانها اشتراکات بسیاری دارند

پس چرا در صلح و آشتی نباشند.

از همین جا از جامعه مدنی زنان دعوت شد که نشست های مشترکی برگزار کنند پیروز گفتمان صلح در سطح بین المللی را مهم بدانند و این روند را در عرصه داخلی هم پیگیری کنند.

دکتر راکعی دو شعر زیبای خود را قرایت کردند

دکتر شیوا دولت آبادی روانشناس کودکان

دلم با صلح است دلم با هر جا که جنگ است با مردمان جنگ زده و آوارگان است. وضعیت کنونی کودکان جنگ زده خواب از چشمم می رباید کودکان جنگ زده از حداقل امکانات زندگی بی بهره اند . آموزش ، بهداشت و سرپناه حتی غذای کافی از آنان دریغ شده است .

مطالعه چهار نسل بعد از جنگ در کشور ما نشان می دهد هنوز عوارض جنگ ادامه دارد. هیچ جنگی در جهان برنده ندارد. کهنه سربازان آمریکایی که از بمباران ویتنام برگشتند .چون خشونت را در ابعادی فاجعه بار دیده بودند خود منشا ایجاد خشونت های بیشتر در جامعه شدند اغلب معتاد شدند. داستان کوچک خشونت به داستان بزرگ خشونت انجامید.

بروز خشونت به خواستگاههای اجتماعی و فرهنگی و قومی و نژادی بستگی دارد.

آلمان امروز در پذیرش سیل مهاجران انعطاف پذیر است انگیزه آنها چیست ؟

آنها می خواهند از مشی هیتلر فاصله بگیرند. آنها نمی خواهند آلمان امروز با هیتلر هم ذات پنداری شود .آنها می خواهند از خشونت جنگ دور شوند به جامعه انسانی بپیوندند.

عوارض جنگ حتی در صورت حضور مقطعی در جنگ وجود خواخد داشت .تعریفی از صلح وجود دارد ” صلح فاصله کوچکی است بین جنگها

همه جنگها بخاطر حرص و آز و زیاده خواهی روی می دهد تاریخ بشر مملو از جنگها ست !

مادر صلح بودن مهم است شاید اگر زنان صلح طلب جهان را رهبری می کردند با جنگهای کمتری رو برو بودیم. با وجود کسالت خوشحالم که در جمع صلح طلبان حضور یافتم . صلح نشان از عواطف مشترک انسانها دارد صلح خواهان باید در جهت حفظ صلح  هم بکوشند .شادی مردم ایران بعد از توافق بسیار ارزشمند است. ونشان از صلح خواهی آنان دارد.

سخنران بعدی مادر صلح سیمین ممدوح بود که عملکرد ۸ ساله مادران را در حوزه نه به جنگ نه به تحریم را فهرست بار اریه کرد و البته از هر بیانیه فرازهایی را خواند.

سخن گفتند خانم محتشمی پور و خانم دهقان از دردهای خانواده های زندانیان  با مادران صلح و خواهان آـزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی شدند.

خانم محتشمی پور تنها راه حفظ صلح را راه اصلاح طلبی دانست و عنوان کرد اگر حمله ای صورت پذیرد بدیهی است که مقاومت صورت خواهد گرفت.

مادران صلح پیامی از خانم زرین دخت عطایی دریافت کردند که درخواست شده بود پیام را پروین فهیمی قرایت کند متاسفانه بعد از پایان مراسم دریافت شد عینا متن پیام درج می گردد :

 

 

 

به نام خداوند بخشنده مهربان

بسیار مشتاق بودم در جمع صمیمی و پر طراوت شما حضور یابم ولی به دلیل ضعف جسمی میسر نبود. خواستم از راه دور فرا رسیدن روز جهانی صلح را شادباش بگویم.و در کنار مادران صلح ایران آرزو کنم که دیگر هیچ فرزندی قربانی خشونت مستبدین و ستیزه جویان نگردد

 موفق و پیروز باشید

 زریندخت عطایی ( سحابی)

۲۷/۶/۱۳۹۴

 

 lettersolh1

minoo

rozesolh7

rozesolh8

rozesolh10

rozesolh15

rozesolh14

 به مناسبت روز جهانی صلح تعدادی از مادران، با  شیرینی و کارت تبریک و بیانیه مادران صلح،  روز صلح را به کوهنوردان تبریک گفتند.

rozesolh16

rozesolh19


ارسال به بالاترین ، توییتر ، فریندفید ، فیسبوک


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
بایگانی مادران صلح ایرانبیانیه اعلام موجودیت مادران صلح 
جنگ نه! 
ما جمعی از مادران ایران زمینیم: با قومیت ها و مذاهب مختلف؛ مادرانی که جوانی مان در مبارزه با دیکتاتوری شاه و امپریالیسم سپری شد. مادرانی که به امید ایرانی آباد و آزاد و برقراری عدالت در روند انقلاب شرکت داشتیم. 
مادرانی که دوران هشت سال جنگ تحمیلی با عراق و پس از آن، برای تحقق آرمان های مان هزینه های فراوانی را متحمل شدیم. 
مادرانی که سخت ترین تحریم های اقتصادی را تحمل کردیم و صف های طویل را صبورانه تاب آوردیم تا قوت روزانه ی خانواده را فراهم کنیم. 
مادرانی که با غرور و افتخار، روح عدالت خواهی و آزادی خواهی و استقلال و صلح را در رگ های فرزندان مان جاری ساخته ایم. 
ما جمعی از مادران ایران، با هر بینش و مذهبی، در این شرایط حساس کشور عزیزمان هم پیمان شده ایم تا در حد توان مان از میهن و آرمان های مردم مان در مقابل تهدیدها حفاظت کنیم. 
آرمان هایی که برای تحقق آن ها جوانی مان را هزینه کرده ایم و اینک آرزو داریم که جوانان مان به صلح، عدالت و دموکراسی دست یابند، نه آن که شاهد هزینه شدن آنان باشیم. 
ما از آن رو خود را مادران صلح نامیده ایم که نه تنها مخالف جنگیم، بلکه امنیت و آسایش شهروندان را می طلبیم و به هر آنچه امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ما و جوانان مان را تهدید کند اعتراض داریم. 
ما مادران نگران وطن، جوانان بسیاری را در انقلاب و جنگ و در زندان ها از دست داده ایم و نمی خواهیم که تاریخ تکرار شود. ما اجازه نخواهیم داد هیچ بهانه ای به بیگانگان داده شود و هیچ بیگانه ای به بهانه دموکراسی به ایران تجاوز کند و باور داریم که مردم ایران خود دموکراسی و عدالت را برقرار خواهند کرد. 
ما مادران صلح معتقدیم که دستگیری و حبس و تعرض به معلمان، دانشجویان، پرستاران، روزنامه نگاران، نویسندگان، روحانیون، کارگران و همچنین فعالان جنبش زنان به بهانه های مختلف همان رفتاری است که قدرت های سلطه طلب خارجی را به بهانه نقض حقوق بشر، اما در اصل همچون کوسه های بوی خون شنیده، به سودای حمله به کشورمان یا اعمال تحریم های گوناگون می کشاند. 
ما مادران صلح و امیدیم و برای دستیابی به امنیت، آزادی و عدالت که همانا حقوق بشر است، برای خود و فرزندان مان تلاش خواهیم کرد و برای رسیدن به این اهداف به سوی تمامی مادران ایران دست یاری دراز می کنیم. 
به امید پیروزی، نه در جنگ، که بر جنگ