مادران صلح ایران

دیدگاه ها و نظرات مادران صلح ایران تنها از طریق این وب سایت در اختیار عموم قرار می گیرد و هیچ شعبه ای ندارد

صفحه اول آوای صلح اجتماعی اخبار بیانیه‏ ها و نامه دل نوشته فعالیت‏ها کوتاه و خواندنی گزارش مادرانه مقالات تماس با ما
آوای صلح دل نوشته
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی
به خدمت گیرنده ی زمانه ی نه‌ چندان موافق(مینو مرتاضی لنگرودی)
دل نوشته ی مادر صلح زهره تنکابنی در سوگ مریم میرزاخانی
ترور به هر شکل و با هر انگیزه ای محکوم است.
آنکه دلیری راه سپردن تا چکاد کوه‌ها را داشت!
مطالبات مادران صلح ایران از ریاست جمهور آینده ی ایران
گزارش برگزاری روز جهانی زن
بیانیه مادران صلح ایران به مناسب ۸ مارس روز جهانی زن
کارگردانان فراملیت و بدون مرز( مادر صلح مینو مرتاضی)
تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت فاجعه ی پلاسکو
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
مادران، پدران، جوانان، معلمان، روشنفکران، سیاستمداران و در یک کلام صلح دوستان امریکایی
خشونت و ترور به هر شکلی محکوم است
گزارش مراسم روز جهانی صلح
تسلیت مادران صلح به مناسبت درگذشت بانو توران میرهادی
نه سال تلاش برای صلح / مادر صلح: نسرین
مقاومت صلح آفرین است! مادر صلح: مینو مرتاضی
بیانیه مادران صلح به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صلح
گذشته چراغ راه آینده / مادر صلح: زهره تنکابنی
کبوتر خونین بال صلح / مادر صلح اکرم

نقش زنان در امنیت و توسعه پایدار / مادر صلح: شهلا فروزانفر

۰۳ دی ۱۳۹۴

مدرسه فمینیستی: شرایط حاکم بر منطقه خاورمیانه به گونه ای است که از سال ۲۰۰۰ میلادی بمباران ساکنین این منطقه هربار به بهانه ای تازه ادامه دارد: مبارزه با تروریسم، محو سلاح های اتمی، دموکراسی برای مردم استبدادزده، مبارزه با داعش و… نام رمز بهانه های آنهاست.

مفهوم صلح در منطقه ما دگرگون شده است، به طوری که امروز برای ما صلح آتش بس بین دو جنگ است! نتایج تمام عملیات نظامی صدالبته با آخرین سلاح های مدرن عملاً به تحکیم استبداد داخلی، چندپارگی مردمان یک کشور، تخریب زیرساخت ها و محیط زیست و غم انگیزتر این که از دست رفتن میلیون ها زندگی و آوارگی مردمان انجامیده است. اما آنچه از همه رنج های پُرشمار جنگ ها مهم تر است از دست رفتن امنیت مردم عادی این کشورهاست. زنان در صفوف نخست این آسیب پذیری قرار گرفته اند. باورهای غلط و تداوم جهل و ناآگاهی، یاور خشونت گسترده علیه زنان خاورمیانه است. ظاهراً این بلایا مانند اپیدمی، در حال گسترش در تمام کشورهایی است که حضور مستقیم در جنگ دارند یا ندارند.

این درحالی است که  همه می دانند نوسازی ارتش ارتجاعی آدمخوران داعش متکی به جهل و ناآگاهی و تعصب و فقر مردم است و مدام از این بخت برگشتگان، یارگیری می کند.

در کشور ما نیز تأمین امنیت اولویت اصلی و ذاتی دولتهاست اما توسعه و امنیت رابطه ای متقابل با یکدیگر دارند و از هم تفکیک ناپذیرند. اگر امنیت را نظامی گری صرف بدانیم نتیجه اش عقب ماندگی در همه ابعاد توسعه است. نمونه روشن آن وضعیت کشورهای آمریکای لاتین است که بعد از کودتاهای پی در پی نظامیان در این کشورها و تمرکز بر توسعه نظامی صرف، شاهد عقب ماندگی شاخص های توسعه در همه ابعاد آن اعم از توسعه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و انسانی و علمی بودیم. بنابراین، توسعه و امنیت باهم کارایی دارند. مفهوم ساده توسعه گسترش تمام امکانات یک کشور برای پاسخگویی به نیازهای آن جامعه است. موضوع توسعه، انسان است. توسعه انسانی میسر نمی شود مگر توسعه متوازن جامعه در همه ابعاد و با مشارکت همه آحاد جامعه اعم از زن و مرد تحقق یابد.

روشن است که توسعه انسانی با حذف مشارکت نیمی از جمعیت یعنی زنان، توسعه ای ابتر است و در بطن خود با تناقضی آشکار روبروست و به سرانجامی نمی رسد چرا که توسعه ای نامتوازن است که معایب آن بیش از منافع آن خواهد بود. برای توسعه انسانی باید زمینه های مشارکت و اندیشه ورزی در جامعه فراهم شود که انتخابات، مظهر این مشارکت همگانی جامعه است. از هزاران سال پیش که مدنیت آغاز شد، بشر باور دارد آزادی در محدوده بیان و گفتار مردم، و قانون در محدوده عملکرد حاکم بر جامعه است.

از وجوه بارز مشارکت مردم، حضور آگاهانه و برابر در انتخابات است. حضور گسترده زنان به عنوان کاندیدای مجلس، سبب می شود صدای نیمی از جمعیت کشور به گوش سیاست گذاران برسد و از سوی دیگر حضور تعداد بیشتری از این زنان در مجلس، در تدوین قوانین برابر و انسانی مؤثر خواهد بود. تلاش و همفکری زنان و مردان آگاه این جامعه، توسعه ای کارآمد را پیش خواهد برد و امنیتی پایدار را نهادینه خواهد کرد. از این روست که من از این منظر حضور گسترده زنان در انتخابات را در هر دو وجه آن (انتخاب شدن و انتخاب کردن) روندی مبارک می دانم و در جهت منافع ملی کشور ارزیابی می کنم و حمایت از خواست ۵۰ کرسی برای زنان برابری طلب در مجلس شورای اسلامی را در جهت منافع ملی کشور می دانم. باور دارم توسعه ای کارآمد و انسانی به ویژه در محدوده استان های مرزی ایران، فرصت یارگیری را از ارتجاع خارجی دریغ خواهد کرد و آنها را در مقاصد شوم خود ناکام خواهد گذاشت. تضمین امنیت پایدار مسئولیت تمام زنان و مردان آگاه جامعه خواهد بود


ارسال به بالاترین ، توییتر ، فریندفید ، فیسبوک


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
بایگانی مادران صلح ایرانبیانیه اعلام موجودیت مادران صلح 
جنگ نه! 
ما جمعی از مادران ایران زمینیم: با قومیت ها و مذاهب مختلف؛ مادرانی که جوانی مان در مبارزه با دیکتاتوری شاه و امپریالیسم سپری شد. مادرانی که به امید ایرانی آباد و آزاد و برقراری عدالت در روند انقلاب شرکت داشتیم. 
مادرانی که دوران هشت سال جنگ تحمیلی با عراق و پس از آن، برای تحقق آرمان های مان هزینه های فراوانی را متحمل شدیم. 
مادرانی که سخت ترین تحریم های اقتصادی را تحمل کردیم و صف های طویل را صبورانه تاب آوردیم تا قوت روزانه ی خانواده را فراهم کنیم. 
مادرانی که با غرور و افتخار، روح عدالت خواهی و آزادی خواهی و استقلال و صلح را در رگ های فرزندان مان جاری ساخته ایم. 
ما جمعی از مادران ایران، با هر بینش و مذهبی، در این شرایط حساس کشور عزیزمان هم پیمان شده ایم تا در حد توان مان از میهن و آرمان های مردم مان در مقابل تهدیدها حفاظت کنیم. 
آرمان هایی که برای تحقق آن ها جوانی مان را هزینه کرده ایم و اینک آرزو داریم که جوانان مان به صلح، عدالت و دموکراسی دست یابند، نه آن که شاهد هزینه شدن آنان باشیم. 
ما از آن رو خود را مادران صلح نامیده ایم که نه تنها مخالف جنگیم، بلکه امنیت و آسایش شهروندان را می طلبیم و به هر آنچه امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ما و جوانان مان را تهدید کند اعتراض داریم. 
ما مادران نگران وطن، جوانان بسیاری را در انقلاب و جنگ و در زندان ها از دست داده ایم و نمی خواهیم که تاریخ تکرار شود. ما اجازه نخواهیم داد هیچ بهانه ای به بیگانگان داده شود و هیچ بیگانه ای به بهانه دموکراسی به ایران تجاوز کند و باور داریم که مردم ایران خود دموکراسی و عدالت را برقرار خواهند کرد. 
ما مادران صلح معتقدیم که دستگیری و حبس و تعرض به معلمان، دانشجویان، پرستاران، روزنامه نگاران، نویسندگان، روحانیون، کارگران و همچنین فعالان جنبش زنان به بهانه های مختلف همان رفتاری است که قدرت های سلطه طلب خارجی را به بهانه نقض حقوق بشر، اما در اصل همچون کوسه های بوی خون شنیده، به سودای حمله به کشورمان یا اعمال تحریم های گوناگون می کشاند. 
ما مادران صلح و امیدیم و برای دستیابی به امنیت، آزادی و عدالت که همانا حقوق بشر است، برای خود و فرزندان مان تلاش خواهیم کرد و برای رسیدن به این اهداف به سوی تمامی مادران ایران دست یاری دراز می کنیم. 
به امید پیروزی، نه در جنگ، که بر جنگ