جنگ در خاورمیانه برنده نخواهد داشت!

مردم جهان، صلح‌دوستان، کنشگران و فعالان فرامرزی حقوق بشر، مادران و پدران سراسر جهان روی سخن ‌مادران صلح ايران با شماست:
بیش از چندین دهه است که شبح شوم جنگ به بهانه ی مبارزه با تروریسم و صدور دموکراسی و انقلابات بر فراز منطقه ی به‌غایت استراتژیک و ثروتمند خاورمیانه که مهد فرهنگ و تمدن‌های بشری بوده‌است، در گشت وگذار است.
آتشی که جنگ‌افروزان در منطقه افروخته‌اند، سال‌ها تر و خشک را با هم سوزانده است و می‌سوزاند. کشور ما نیز از آتش جنگ مصون نمانده و خاطره ی دهشتناک هشت سال جنگ خانمان‌سوز، تخریب و آوار خانه (و شهر) بر سر ساکنان و کشته‌شدن هزاران هزار عزیز و معلول‌شدن صدها هزار هموطن را در حافظه تاریخی خود ثبت و ضبط کرده‌ و هنوز هم از عوارض روانی ناشی از تخریب سرمایه‌های مادی و معنوی خود در رنج و عذاب است.
این جنگ دامنه‌ دار علاوه بر ستاندن بی‌ رحمانه ی جان انسان‌ها به ‌ویژه جوانان که سرمایه‌های حال و آینده ی منطقه هستند، با آواره‌کردن میلیونها نفر از ساکنین و فرار مغزها از کشورهای درگیر جنگ نه ‌تنها هویت که ارزش‌های ملی و فرهنگی و اخلاقی مردم جنگ‌زده را در معرض تخریب کامل قرار داده و با بمباران و تخریب آثار باستانی و تحقیر آوارگان و تحميل فقر فزاینده‌ ی ناشي از شرايط جنگي‌، در صدد خشکاندن ریشه‌های حیات و هستی تاریخی ملت‌ها ي منطقه برآمده ‌است. از سوی دیگر، آب و خاک و هوای منطقه از طریق بمباران‌های شیمیایی و گلوله‌های آغشته به اورانیوم ضعیف‌ گشته، سبب مسموم، آلوده‌شدن و تخریب میلیون‌ها هکتار جنگل و اراضی حاصلخیز، باغ‌‌ها، زمین‌های کشاورزی و مراتع گشته‌است. طی سال‌های جنگ علاوه بر تخریب هزاران کارخانه و کارگاه‌های خرد و کلان و زیرساخت‌های صنعتی و اقتصادی که زیست و معیشت مردمان منطقه بدان‌ها وابسته بود، زیستگاه‌های جانداران جنگلی و دریایی نیز از تعرضات بمب‌ها و آتشبارهای هستی‌سوز در امان نمانده و نابود گردیده‌اند.

نفوذ مواد شیمیایی در آب و هوا و زمین منطقه چنان گسترده‌ است که منطقه را دچار سونامی سرطان کرده‌ است. بدین‌ترتیب جان‌ به‌ در بردگان از جنگ، به‌دام و به‌کام سرطان فرومی‌غلتند. این‌همه کشتار انسانی و تخریب سرزمین‌ها و نابودی محیط‌زیست و انهدام تمدن‌های کهن بشری نتیجه ی بازی کثیف قدرت‌های جهانی و سودجویی دلالان اسلحه و سرمایه‌داران نفت‌خوار و سؤ‌مدیریت سیاستمدارانی است که بقای اقتدار و سودبری خویش را در تعمیق بی‌عدالتی و ترویج نابرابری و گسرتش جنگ‌افروزی می‌بینند. درحالی‌که مردمان با فرهنگ و تمدن‌ساز خاورمیانه طي هزاران سال همزیستی مسالمت‌آمیز با يكديگر ثابت کرده‌اند که می‌توانند فارغ از خود برتربینی‌های نژادی، مذهبی، قومی و ملی، با صلح و آرامش کنار هم زندگی کنند و خوش باشند.
مردم صلح ‌دوست و نوع‌ دوستان فرامرزی و حقوق بشری؛
اكنون روی سخن ما با شماست. امروز مسئولیت سنگین همه‌ی ما در سراسر جهان تلاش بی‌ وقفه برای پاي فشردن بر طريق گفت وگو، مذاكره و مصالحه براي پایان ‌بخشیدن به جنگهایی است که مرز نمی‌شناسند و میل شدید به درنوردیدن مرزها و سوزاندن تر و خشک با هم و نابودي جهان دارند.
مسئولیت سنگین همه‌ی زنان و مردان و مادران و پدران در سراسر جهان این است که نگذارند فرزندانشان به‌خاطر مطامع جنگ‌طلبان رودر روی هم بایستند و با گفتار تحقير آميز سرها و با گلوله هاي سربي قلب هاي یکدیگر را نشانه روند.
امروز مسئولیت سنگین همه‌ی مردم جهان این است که بر صلح پایدار پای بفشارند. باشد تا بار دیگر ندای صلح و امنیت در همه‌ی گیتی طنین‌انداز گردد.

مادران صلح 95/2/1

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *