مادران صلح ایران

دیدگاه ها و نظرات مادران صلح ایران تنها از طریق این وب سایت در اختیار عموم قرار می گیرد و هیچ شعبه ای ندارد

صفحه اول آوای صلح اجتماعی اخبار بیانیه‏ ها و نامه دل نوشته فعالیت‏ها کوتاه و خواندنی گزارش مادرانه مقالات تماس با ما
آوای صلح دل نوشته
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی
به خدمت گیرنده ی زمانه ی نه‌ چندان موافق(مینو مرتاضی لنگرودی)
دل نوشته ی مادر صلح زهره تنکابنی در سوگ مریم میرزاخانی
ترور به هر شکل و با هر انگیزه ای محکوم است.
آنکه دلیری راه سپردن تا چکاد کوه‌ها را داشت!
مطالبات مادران صلح ایران از ریاست جمهور آینده ی ایران
گزارش برگزاری روز جهانی زن
بیانیه مادران صلح ایران به مناسب ۸ مارس روز جهانی زن
کارگردانان فراملیت و بدون مرز( مادر صلح مینو مرتاضی)
تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت فاجعه ی پلاسکو
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
مادران، پدران، جوانان، معلمان، روشنفکران، سیاستمداران و در یک کلام صلح دوستان امریکایی
خشونت و ترور به هر شکلی محکوم است
گزارش مراسم روز جهانی صلح
تسلیت مادران صلح به مناسبت درگذشت بانو توران میرهادی
نه سال تلاش برای صلح / مادر صلح: نسرین
مقاومت صلح آفرین است! مادر صلح: مینو مرتاضی
بیانیه مادران صلح به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صلح
گذشته چراغ راه آینده / مادر صلح: زهره تنکابنی
کبوتر خونین بال صلح / مادر صلح اکرم

جنگ در خاورمیانه برنده نخواهد داشت!

۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

مردم جهان، صلح‌دوستان، کنشگران و فعالان فرامرزی حقوق بشر، مادران و پدران سراسر جهان روی سخن ‌مادران صلح ایران با شماست:
بیش از چندین دهه است که شبح شوم جنگ به بهانه ی مبارزه با تروریسم و صدور دموکراسی و انقلابات بر فراز منطقه ی به‌غایت استراتژیک و ثروتمند خاورمیانه که مهد فرهنگ و تمدن‌های بشری بوده‌است، در گشت وگذار است.
آتشی که جنگ‌افروزان در منطقه افروخته‌اند، سال‌ها تر و خشک را با هم سوزانده است و می‌سوزاند. کشور ما نیز از آتش جنگ مصون نمانده و خاطره ی دهشتناک هشت سال جنگ خانمان‌سوز، تخریب و آوار خانه (و شهر) بر سر ساکنان و کشته‌شدن هزاران هزار عزیز و معلول‌شدن صدها هزار هموطن را در حافظه تاریخی خود ثبت و ضبط کرده‌ و هنوز هم از عوارض روانی ناشی از تخریب سرمایه‌های مادی و معنوی خود در رنج و عذاب است.
این جنگ دامنه‌ دار علاوه بر ستاندن بی‌ رحمانه ی جان انسان‌ها به ‌ویژه جوانان که سرمایه‌های حال و آینده ی منطقه هستند، با آواره‌کردن میلیونها نفر از ساکنین و فرار مغزها از کشورهای درگیر جنگ نه ‌تنها هویت که ارزش‌های ملی و فرهنگی و اخلاقی مردم جنگ‌زده را در معرض تخریب کامل قرار داده و با بمباران و تخریب آثار باستانی و تحقیر آوارگان و تحمیل فقر فزاینده‌ ی ناشی از شرایط جنگی‌، در صدد خشکاندن ریشه‌های حیات و هستی تاریخی ملت‌ها ی منطقه برآمده ‌است. از سوی دیگر، آب و خاک و هوای منطقه از طریق بمباران‌های شیمیایی و گلوله‌های آغشته به اورانیوم ضعیف‌ گشته، سبب مسموم، آلوده‌شدن و تخریب میلیون‌ها هکتار جنگل و اراضی حاصلخیز، باغ‌‌ها، زمین‌های کشاورزی و مراتع گشته‌است. طی سال‌های جنگ علاوه بر تخریب هزاران کارخانه و کارگاه‌های خرد و کلان و زیرساخت‌های صنعتی و اقتصادی که زیست و معیشت مردمان منطقه بدان‌ها وابسته بود، زیستگاه‌های جانداران جنگلی و دریایی نیز از تعرضات بمب‌ها و آتشبارهای هستی‌سوز در امان نمانده و نابود گردیده‌اند.

نفوذ مواد شیمیایی در آب و هوا و زمین منطقه چنان گسترده‌ است که منطقه را دچار سونامی سرطان کرده‌ است. بدین‌ترتیب جان‌ به‌ در بردگان از جنگ، به‌دام و به‌کام سرطان فرومی‌غلتند. این‌همه کشتار انسانی و تخریب سرزمین‌ها و نابودی محیط‌زیست و انهدام تمدن‌های کهن بشری نتیجه ی بازی کثیف قدرت‌های جهانی و سودجویی دلالان اسلحه و سرمایه‌داران نفت‌خوار و سؤ‌مدیریت سیاستمدارانی است که بقای اقتدار و سودبری خویش را در تعمیق بی‌عدالتی و ترویج نابرابری و گسرتش جنگ‌افروزی می‌بینند. درحالی‌که مردمان با فرهنگ و تمدن‌ساز خاورمیانه طی هزاران سال همزیستی مسالمت‌آمیز با یکدیگر ثابت کرده‌اند که می‌توانند فارغ از خود برتربینی‌های نژادی، مذهبی، قومی و ملی، با صلح و آرامش کنار هم زندگی کنند و خوش باشند.
مردم صلح ‌دوست و نوع‌ دوستان فرامرزی و حقوق بشری؛
اکنون روی سخن ما با شماست. امروز مسئولیت سنگین همه‌ی ما در سراسر جهان تلاش بی‌ وقفه برای پای فشردن بر طریق گفت وگو، مذاکره و مصالحه برای پایان ‌بخشیدن به جنگهایی است که مرز نمی‌شناسند و میل شدید به درنوردیدن مرزها و سوزاندن تر و خشک با هم و نابودی جهان دارند.
مسئولیت سنگین همه‌ی زنان و مردان و مادران و پدران در سراسر جهان این است که نگذارند فرزندانشان به‌خاطر مطامع جنگ‌طلبان رودر روی هم بایستند و با گفتار تحقیر آمیز سرها و با گلوله های سربی قلب های یکدیگر را نشانه روند.
امروز مسئولیت سنگین همه‌ی مردم جهان این است که بر صلح پایدار پای بفشارند. باشد تا بار دیگر ندای صلح و امنیت در همه‌ی گیتی طنین‌انداز گردد.

مادران صلح ۹۵/۲/۱


ارسال به بالاترین ، توییتر ، فریندفید ، فیسبوک


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
بایگانی مادران صلح ایرانبیانیه اعلام موجودیت مادران صلح 
جنگ نه! 
ما جمعی از مادران ایران زمینیم: با قومیت ها و مذاهب مختلف؛ مادرانی که جوانی مان در مبارزه با دیکتاتوری شاه و امپریالیسم سپری شد. مادرانی که به امید ایرانی آباد و آزاد و برقراری عدالت در روند انقلاب شرکت داشتیم. 
مادرانی که دوران هشت سال جنگ تحمیلی با عراق و پس از آن، برای تحقق آرمان های مان هزینه های فراوانی را متحمل شدیم. 
مادرانی که سخت ترین تحریم های اقتصادی را تحمل کردیم و صف های طویل را صبورانه تاب آوردیم تا قوت روزانه ی خانواده را فراهم کنیم. 
مادرانی که با غرور و افتخار، روح عدالت خواهی و آزادی خواهی و استقلال و صلح را در رگ های فرزندان مان جاری ساخته ایم. 
ما جمعی از مادران ایران، با هر بینش و مذهبی، در این شرایط حساس کشور عزیزمان هم پیمان شده ایم تا در حد توان مان از میهن و آرمان های مردم مان در مقابل تهدیدها حفاظت کنیم. 
آرمان هایی که برای تحقق آن ها جوانی مان را هزینه کرده ایم و اینک آرزو داریم که جوانان مان به صلح، عدالت و دموکراسی دست یابند، نه آن که شاهد هزینه شدن آنان باشیم. 
ما از آن رو خود را مادران صلح نامیده ایم که نه تنها مخالف جنگیم، بلکه امنیت و آسایش شهروندان را می طلبیم و به هر آنچه امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ما و جوانان مان را تهدید کند اعتراض داریم. 
ما مادران نگران وطن، جوانان بسیاری را در انقلاب و جنگ و در زندان ها از دست داده ایم و نمی خواهیم که تاریخ تکرار شود. ما اجازه نخواهیم داد هیچ بهانه ای به بیگانگان داده شود و هیچ بیگانه ای به بهانه دموکراسی به ایران تجاوز کند و باور داریم که مردم ایران خود دموکراسی و عدالت را برقرار خواهند کرد. 
ما مادران صلح معتقدیم که دستگیری و حبس و تعرض به معلمان، دانشجویان، پرستاران، روزنامه نگاران، نویسندگان، روحانیون، کارگران و همچنین فعالان جنبش زنان به بهانه های مختلف همان رفتاری است که قدرت های سلطه طلب خارجی را به بهانه نقض حقوق بشر، اما در اصل همچون کوسه های بوی خون شنیده، به سودای حمله به کشورمان یا اعمال تحریم های گوناگون می کشاند. 
ما مادران صلح و امیدیم و برای دستیابی به امنیت، آزادی و عدالت که همانا حقوق بشر است، برای خود و فرزندان مان تلاش خواهیم کرد و برای رسیدن به این اهداف به سوی تمامی مادران ایران دست یاری دراز می کنیم. 
به امید پیروزی، نه در جنگ، که بر جنگ