بیانیه مادران صلح به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صلح

بیانیه روز جهانی صلح

مادران صلح ایران

با تقدیر از صلح‌دوستان گرامی که دعوت مادران صلح ایران را برای شرکت در مراسم بزرگداشت روز جهانی صلح پذیرفتند. این روز را خدمت همگان تبریک و شادباش عرض می‌کنیم. در چنین روزی از باورهایمان با هموطنان خود و مردم جهان سخن میگوئیم. زیرا باور داریم صلح بر اثر ارتباطات و گفتگوهای بشری و فهم جهان زیست یکدیگر حاصل می‌شود.

ما باور داریم وضعیت زیست طبیعی و انسانی، زیستن در صلح و آرامش است و جنگ بزرگترین جعل تاریخ می باشد که توسط آزمندان بر جوامع انسانی تحمیل گردیده است.

ما باور داریم هیچ انسانی ذاتاً شریر و جنگ‌ طلب به دنیا نمی‌آید.

ما با به رسمیت شناختن تفاوت‌های طبیعی و فرهنگی بین انسان‌ها در جوامع مختلف، باور داریم برای برقراری صلح پایدار در ایران و جهان لازم است که حق مقاومت در برابر تبعیض ، ستم و بی‌عدالتی را محترم بشماریم. مقاومت براساس اندیشه و فرهنگ ضروری است زیرا ابعاد اندیشه و زیربناهای فکری جنگ‌افروزان براساس خودپسندی و خودمطلق‌بینی شکل گرفته است که به مراتب خطرناک‌تر و مخرب‌تر از مظاهر فیزیکی جنگ می‌باشد. این نوع تفکر از خون زنان و مردان و کودکان بی‌گناه تغذیه می کند و نیرو می‌گیرد. از این رو مقاومت فرهنگی در برابر اندیشه‌های جنگ‌طلبانه نیازمند هم فکری نخبگان و سیاستمداران در قالب نهادهای مدنی، جنبش صلح‌خواهی ملی و بین‌المللی است. دوستداران صلح باید بصورت واقعی و به دور از شعارگرایی در این نهادها فعال شوند.

ما باور داریم وجه مشترک مهم جنگ‌ها تخریب سرمایه‌های ای مادی و معنوی و انسانی سرزمین‌ها و آوارگی و تلفات انسانی و انقطاع فرآیند توسعه و ژرف ساختن شکاف‌ها و نابرابری‌هاست.

به روشنی پیداست اگر جنگ‌های روزگاران پیشین با هدف کشورگشایی و تسخیر سرزمین‌های بیشتر بود، جنگ‌های این دوران با هدف ضربه زدن به اقتصاد و اعتبار ملی کشورهای کوچک صورت می‌گیرد. بیکاری، تورم، تعطیلی مراکز تولیدی و آموزشی، فساد، فقر، اعتیاد، آوارگی، سوء تغذیه، نبود تسهیلات بهداشتی-درمانی و تخریب زیرساخت‌ها و در نهایت تحقیر ملت‌ها، نتایج بدیهی و آشکار جنگ‌های امروز هستند. جنگ‌هایی که با گرفتن شور زندگی از مردم مقاومت و همبستگی ملی آنان را درهم می‌شکنند و با ایجاد یأس و ناامیدی از آینده حیات و سرزندگی اجتماعی و همدلی را از آنها ستانده و بذر نفاق، بدبینی و دروغ را بر فضای روابط فردی، اجتماعی، سیاسی می پاشند و به این ترتیب تر و خشک جامعه را توأمان می‌سوزانند و گذشته ی فرهنگی و تاریخی جوامع را به باد فنا می‌دهند.

ما باور داریم با ترویج و تعمیق گفتمان صلح و بسط نهادهایی که گفتگو و مشارکت‌های اجتماعی را ترویج و نهادینه می‌کنند می‌توان به حل اختلافات از طریق مسالمت‌آمیز اقدام کرد و به نتایج مثبت دست یافت.

ما باور داریم مقاومت فرهنگی در برابر خشونت از طریق همبستگی آگاهانه می‌تواند زمینه‌ساز گفتگو و تقویت گفتمان صلح در جامعه و جهان گردد.

از شما انتظار داریم همراه و یاور مادرانتان در برپایی و نهادینه کردن صلح و ترویج فرهنگ صلح و مدارا گردید.

                                                                                                                                                                                                  مادران صلح ایران


نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *