مادران صلح ایران

دیدگاه ها و نظرات مادران صلح ایران تنها از طریق این وب سایت در اختیار عموم قرار می گیرد و هیچ شعبه ای ندارد

صفحه اول آوای صلح اجتماعی اخبار بیانیه‏ ها و نامه دل نوشته فعالیت‏ها کوتاه و خواندنی گزارش مادرانه مقالات تماس با ما
آوای صلح دل نوشته
بیانیه مادران صلح ایران به مناسبت روز جهانی صلح
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی
به خدمت گیرنده ی زمانه ی نه‌ چندان موافق(مینو مرتاضی لنگرودی)
دل نوشته ی مادر صلح زهره تنکابنی در سوگ مریم میرزاخانی
ترور به هر شکل و با هر انگیزه ای محکوم است.
آنکه دلیری راه سپردن تا چکاد کوه‌ها را داشت!
مطالبات مادران صلح ایران از ریاست جمهور آینده ی ایران
گزارش برگزاری روز جهانی زن
بیانیه مادران صلح ایران به مناسب ۸ مارس روز جهانی زن
کارگردانان فراملیت و بدون مرز( مادر صلح مینو مرتاضی)
تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت فاجعه ی پلاسکو
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
مادران، پدران، جوانان، معلمان، روشنفکران، سیاستمداران و در یک کلام صلح دوستان امریکایی
خشونت و ترور به هر شکلی محکوم است
گزارش مراسم روز جهانی صلح
تسلیت مادران صلح به مناسبت درگذشت بانو توران میرهادی
نه سال تلاش برای صلح / مادر صلح: نسرین
مقاومت صلح آفرین است! مادر صلح: مینو مرتاضی
بیانیه مادران صلح به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صلح
گذشته چراغ راه آینده / مادر صلح: زهره تنکابنی

بیانیه مادران صلح به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صلح

۲۹ شهریور ۱۳۹۵

بیانیه روز جهانی صلح

مادران صلح ایران

با تقدیر از صلح‌دوستان گرامی که دعوت مادران صلح ایران را برای شرکت در مراسم بزرگداشت روز جهانی صلح پذیرفتند. این روز را خدمت همگان تبریک و شادباش عرض می‌کنیم. در چنین روزی از باورهایمان با هموطنان خود و مردم جهان سخن میگوئیم. زیرا باور داریم صلح بر اثر ارتباطات و گفتگوهای بشری و فهم جهان زیست یکدیگر حاصل می‌شود.

ما باور داریم وضعیت زیست طبیعی و انسانی، زیستن در صلح و آرامش است و جنگ بزرگترین جعل تاریخ می باشد که توسط آزمندان بر جوامع انسانی تحمیل گردیده است.

ما باور داریم هیچ انسانی ذاتاً شریر و جنگ‌ طلب به دنیا نمی‌آید.

ما با به رسمیت شناختن تفاوت‌های طبیعی و فرهنگی بین انسان‌ها در جوامع مختلف، باور داریم برای برقراری صلح پایدار در ایران و جهان لازم است که حق مقاومت در برابر تبعیض ، ستم و بی‌عدالتی را محترم بشماریم. مقاومت براساس اندیشه و فرهنگ ضروری است زیرا ابعاد اندیشه و زیربناهای فکری جنگ‌افروزان براساس خودپسندی و خودمطلق‌بینی شکل گرفته است که به مراتب خطرناک‌تر و مخرب‌تر از مظاهر فیزیکی جنگ می‌باشد. این نوع تفکر از خون زنان و مردان و کودکان بی‌گناه تغذیه می کند و نیرو می‌گیرد. از این رو مقاومت فرهنگی در برابر اندیشه‌های جنگ‌طلبانه نیازمند هم فکری نخبگان و سیاستمداران در قالب نهادهای مدنی، جنبش صلح‌خواهی ملی و بین‌المللی است. دوستداران صلح باید بصورت واقعی و به دور از شعارگرایی در این نهادها فعال شوند.

ما باور داریم وجه مشترک مهم جنگ‌ها تخریب سرمایه‌های ای مادی و معنوی و انسانی سرزمین‌ها و آوارگی و تلفات انسانی و انقطاع فرآیند توسعه و ژرف ساختن شکاف‌ها و نابرابری‌هاست.

به روشنی پیداست اگر جنگ‌های روزگاران پیشین با هدف کشورگشایی و تسخیر سرزمین‌های بیشتر بود، جنگ‌های این دوران با هدف ضربه زدن به اقتصاد و اعتبار ملی کشورهای کوچک صورت می‌گیرد. بیکاری، تورم، تعطیلی مراکز تولیدی و آموزشی، فساد، فقر، اعتیاد، آوارگی، سوء تغذیه، نبود تسهیلات بهداشتی-درمانی و تخریب زیرساخت‌ها و در نهایت تحقیر ملت‌ها، نتایج بدیهی و آشکار جنگ‌های امروز هستند. جنگ‌هایی که با گرفتن شور زندگی از مردم مقاومت و همبستگی ملی آنان را درهم می‌شکنند و با ایجاد یأس و ناامیدی از آینده حیات و سرزندگی اجتماعی و همدلی را از آنها ستانده و بذر نفاق، بدبینی و دروغ را بر فضای روابط فردی، اجتماعی، سیاسی می پاشند و به این ترتیب تر و خشک جامعه را توأمان می‌سوزانند و گذشته ی فرهنگی و تاریخی جوامع را به باد فنا می‌دهند.

ما باور داریم با ترویج و تعمیق گفتمان صلح و بسط نهادهایی که گفتگو و مشارکت‌های اجتماعی را ترویج و نهادینه می‌کنند می‌توان به حل اختلافات از طریق مسالمت‌آمیز اقدام کرد و به نتایج مثبت دست یافت.

ما باور داریم مقاومت فرهنگی در برابر خشونت از طریق همبستگی آگاهانه می‌تواند زمینه‌ساز گفتگو و تقویت گفتمان صلح در جامعه و جهان گردد.

از شما انتظار داریم همراه و یاور مادرانتان در برپایی و نهادینه کردن صلح و ترویج فرهنگ صلح و مدارا گردید.

                                                                                                                                                                                                  مادران صلح ایرانارسال به بالاترین ، توییتر ، فریندفید ، فیسبوک


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
بایگانی مادران صلح ایرانبیانیه اعلام موجودیت مادران صلح 
جنگ نه! 
ما جمعی از مادران ایران زمینیم: با قومیت ها و مذاهب مختلف؛ مادرانی که جوانی مان در مبارزه با دیکتاتوری شاه و امپریالیسم سپری شد. مادرانی که به امید ایرانی آباد و آزاد و برقراری عدالت در روند انقلاب شرکت داشتیم. 
مادرانی که دوران هشت سال جنگ تحمیلی با عراق و پس از آن، برای تحقق آرمان های مان هزینه های فراوانی را متحمل شدیم. 
مادرانی که سخت ترین تحریم های اقتصادی را تحمل کردیم و صف های طویل را صبورانه تاب آوردیم تا قوت روزانه ی خانواده را فراهم کنیم. 
مادرانی که با غرور و افتخار، روح عدالت خواهی و آزادی خواهی و استقلال و صلح را در رگ های فرزندان مان جاری ساخته ایم. 
ما جمعی از مادران ایران، با هر بینش و مذهبی، در این شرایط حساس کشور عزیزمان هم پیمان شده ایم تا در حد توان مان از میهن و آرمان های مردم مان در مقابل تهدیدها حفاظت کنیم. 
آرمان هایی که برای تحقق آن ها جوانی مان را هزینه کرده ایم و اینک آرزو داریم که جوانان مان به صلح، عدالت و دموکراسی دست یابند، نه آن که شاهد هزینه شدن آنان باشیم. 
ما از آن رو خود را مادران صلح نامیده ایم که نه تنها مخالف جنگیم، بلکه امنیت و آسایش شهروندان را می طلبیم و به هر آنچه امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ما و جوانان مان را تهدید کند اعتراض داریم. 
ما مادران نگران وطن، جوانان بسیاری را در انقلاب و جنگ و در زندان ها از دست داده ایم و نمی خواهیم که تاریخ تکرار شود. ما اجازه نخواهیم داد هیچ بهانه ای به بیگانگان داده شود و هیچ بیگانه ای به بهانه دموکراسی به ایران تجاوز کند و باور داریم که مردم ایران خود دموکراسی و عدالت را برقرار خواهند کرد. 
ما مادران صلح معتقدیم که دستگیری و حبس و تعرض به معلمان، دانشجویان، پرستاران، روزنامه نگاران، نویسندگان، روحانیون، کارگران و همچنین فعالان جنبش زنان به بهانه های مختلف همان رفتاری است که قدرت های سلطه طلب خارجی را به بهانه نقض حقوق بشر، اما در اصل همچون کوسه های بوی خون شنیده، به سودای حمله به کشورمان یا اعمال تحریم های گوناگون می کشاند. 
ما مادران صلح و امیدیم و برای دستیابی به امنیت، آزادی و عدالت که همانا حقوق بشر است، برای خود و فرزندان مان تلاش خواهیم کرد و برای رسیدن به این اهداف به سوی تمامی مادران ایران دست یاری دراز می کنیم. 
به امید پیروزی، نه در جنگ، که بر جنگ