گزارش مراسم روز جهاني صلح

مادران صلح ايران به مناسبت فرا رسيدن روز جهاني صلح مراسمي برگزار كردند. اين مراسم روز ٢٨ شهريور ماه در سالن اجتماعات بوستان گفتگو  با حضور اعضاي فوروم مادران صلح وجمعي از هنرمندان و متفكران و انديشمندان برگزار گرديد.  سخنرانان شركت كننده در روز جهاني صلح آقايان محمد درويش معاونت محترم سازمان محيط زيست ايران و ياور درد آشناي  طبيعت سرزمين مان و آقاي بابك احمدي فيلسوف و مترجم تواناي كشورمان به اضافه خانم ها زهره تنكابني و مينو مرتاضي از اعضاي فوروم مادران صلح بودند.

در اين نشست اقاي بابك احمدي از مفهوم صلح و نگرش اسپينوزا درباره صلح صحبت كردند. ايشان در بخشي از سخنانشان  در خصوص فلسفه صلح گفتند:

«صلح یک موضوع همیشگی بحث در فلسفه هست، یک دلیلش این است که بشر  همواره در جنگ بسر برده و بدون جنگ زندگی نکرده و بنظر می رسه که فعلا نیز راه فراری نداره برای برون رفت از جنگ….»

اهل فلسفه لفظ صلح را دو جور بکار می برند: صلح بین دولت ها و حکومتها که معنی صلح در فلسفه سیاسی هست و دیگر صلح با خود یا فرد دیگری یا با خانواده و…

به گفته فیلسوف هلندی اسپینوزا:

«صلح نبودن جنگ نیست، صلح فضیلتی است که از جان آدمی بر می خیزد.»

در فلسفه اخلاق که بیشتر  تکیه اش بر آدمی است اشاره می کند به این که فضیلت  یک آدمه که پرهیز کنه  از جنگ بپرهیزه از خشونت آدمی می تواند فاضل باشد فضیلتی که از آرام جان آدمی بیرون می آید و در ادامه تا وقتی با تعصب زندگی می کنیم تا زمانی که خود را حامل همه آنچه حقیقت خوانده می شود می پنداریم. جنگ نیز وجود خواهد داشت وآنگاه که بیاموزیم همه حقیقت پیش من نیست آنگاه است که حامل فضیلتی خواهیم بود که می تواند پرهیز کند از جنگ از خشونت….

 سخنران بعدي آقاي محمد درويش در خصوص رابطه صلح و محيط زيست نكات تكان دهنده اي را ياد آور شدند. ايشان در بخشي از صحبت هايشان چنين اظهار داشتند:

سرخوشان را که ز یک جرعه شبنم سیرند

چه نیاز است که از سنگ  سپر  بر گيرند

    ايشان سپس  و به معرفی فریدونشهر بی همتا و عاری از جنگ و جنایت طی 400 سال اخیر-  واقع در دامنه های شاهان کوه در مرز استانهای اصفهان چهار محال بختیاری و لرستان پرداختند.

ایشان با تاکید به ارتباط میان حال خوب طبیعت و مردم، توضیحاتی در خصوص شاخص سرزمین شاد H.P.I مبنی بر رابطه میان مردم سبز اندیش  و موهبت های گیاهی و جانوری متنوع و در خور سرزمینشان ارایه نمودند.  با  اشاره به تنوع قومی در فریدونشهر شامل فارس بختیاری  ترک لر ارمنی وگرجی؛ لبخند و همزیستی صلح آمیزشان را پاسخ لبخند طبیعت سرشار از آبشارها و تنوع زیستی دانستند و خواستار پرورش نسلی شدند که حرمت حیات و زیستمندان را پاس دارند و خوی و منش صلح دوستی را با دوستی وصلح با  طبیعت فرا گیرند….

 پس ازآقاي درويش، مادر صلح خانم  زهره تنكابني در خصوص صلح خاور ميانه با موضوع گذشته چراغ راه آينده صحبت  داشتند، ايشان  سخن خود را با جمله (گذشته چراغ راه آینده) شروع کرد و در ادامه گفت:…  این دو جنگ که با هزینه های انسانی و ویرانی های زیادی همراه بود، مقدماتی داشت. بحران اقتصادی دهه ۱۹۳۰، سر برآوردن قدرت های جدید امپریالیستی، نیاز به باز تقسیم مستعمرات…..  و قدرت گرفتن احزاب و گروه ها در اروپا همه و همه بازتاب بیرونی این رقابت های ویرانگر بود. بعد از جنگ جهانی دوم بازار مشترک اروپا به منظور جلوگیری از این ستیزهای ویرانگر بویژه در مقابل دشمن مشترک (شوروی سابق) بوجود آمد. تا با ادغام سرمایه های امپریالیستی و با توافق همه بازارها تقسیم شود. این بازار بعدها با به اشتراک نهادن همه امور اقتصادی، سیاسی و اجتماعی میرفت که قدرت بزرگی به موازات دیگران شود. با جدا شدن بریتانیا و زمزمه های تعداد دیگری از کشور های عضو چه خواهد شد؟ بالا آمدن احزاب نو فاشیست و نئونازیست اروپا را به کجا خواهد برد؟ جانبداری آلمان وآمریکا  از روی کار آمدن راست های افراطی در اوکرایین چه معنائی میتواند داشته باشد؟ ایجاد سپر موشکی مسلح به سلاح هسته ای در کشورهای اروپای شرقی مثل رومانی، استونی و لهستان با چه هدفی انجام می شود…؟ آیا مارس خدای جنگ دو باره در حال صیقل دادن شمشیر خویش است…؟

چه باید کرد؟ یکی از عوامل موثر در پیشگیری از جنگ و لگام زدن به های و هوی جنگ طلبان حضور گسترده مردم سراسر جهان در خیابان ها است… پس از خانم تنكابني  مادر صلح خانم مينو مرتاضي در خصوص تفاوت هاي مقاومت غريزي و مقاومت آگاهانه در برساخت صلح در جامعه صحبت كردند.  در بخشي از سخنراني شان به اين نكته اشاره داشتند: «همه موجودات زنده هنگام مواجهه با خطر از خود دفاع می‌کنند. نزد موجودات زنده موفقیت در دفاع غریزی به معنای بازگشت به مرحله ایمن پیش از مخاطره است. در انسان هم مقاومت غریزی اولین نیرو در جهت دفاع از خود است. جنگ، اساسی‌ترین محرک مقاومت غریزی در گروه‌های انسانی است.  درعین‌حال ما با مردمانی هم‌ عصر و هم ‌روزگار هستیم که مدنیت و مشارکت‌های مدنی و مقاومت خودآگاه و آگاهانه را تجربه کرده و به حافظه سپرده‌اند. آنها درک کرده‌اند که مقاومت غریزی برای قامت انسان اندیشه‌ورز این دوران بس تنگ و کوتاه شده است.  از این‌ روست که مفهوم  مقاومت، از مقاومت غریزی به سمت مقاومت آگاهانه میل می‌کند. چنين مقاومتی همبسته آموزش و آگاهی می‌شود و همچون عشق و آزادی آموختنی است. هدف مقاومت آگاهانه نزد انسان‌هایی که تجربه مشارکت مدنی را در حافظه خود دارند، الزاما بازگشت به مرحله پیشاخطر نیست. بلکه نزد این قبیل مردمان، مقاومت ابزار قدرتمندی برای پیشگیری از خطرات و به‌ویژه پیشگیری از مخاطرات و نگون‌بارگی‌های جنگ و حفاظت از صلح پايدار است.  چنین صلحی محصول و برآمده از جنگ نیست بلکه فضیلتی است که از نیروی جان آدمیان آزاد، عادل و مقاوم مایه گرفته است. صلحی برخاسته از نیروی اراده و آزادی انتخاب مردمانی است که خواهان برخورداری از ابعاد متکثر هستی خویش‌اند. نزد چنین مردمانی مقاومت ابزاری برای برساخت زندگی و بالقوگی‌های متکثر آن است. سیاست‌های موجود و مستقر هر قدر هم دموکرات باشند، به هوای برقراری نظم تنها قادر‌ هستند شکل محدودی از زندگی را به مردم توصیه یا در دسترس آنان قرار دهند و مابقی اشکال نهفته و امکانات متکثر زندگی را حذف کنند. به باور اسپینوزا صلح به معنی نبود جنگ نیست بلکه فضیلتی است که از نیروی جان مایه می‌ گيرد.»  درپايان مراسم بيانيه مادران صلح  به مناسبت روز جهاني صلح بشرح زيرقرائت گرديد.

متن كامل سخنراني ها در سايت مادران صلح ابران درج شده است

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *