مادران صلح ایران

دیدگاه ها و نظرات مادران صلح ایران تنها از طریق این وب سایت در اختیار عموم قرار می گیرد و هیچ شعبه ای ندارد

صفحه اول آوای صلح اجتماعی اخبار بیانیه‏ ها و نامه دل نوشته فعالیت‏ها کوتاه و خواندنی گزارش مادرانه مقالات تماس با ما
آوای صلح دل نوشته
بیانیه مادران صلح ایران به مناسبت روز جهانی صلح
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی
به خدمت گیرنده ی زمانه ی نه‌ چندان موافق(مینو مرتاضی لنگرودی)
دل نوشته ی مادر صلح زهره تنکابنی در سوگ مریم میرزاخانی
ترور به هر شکل و با هر انگیزه ای محکوم است.
آنکه دلیری راه سپردن تا چکاد کوه‌ها را داشت!
مطالبات مادران صلح ایران از ریاست جمهور آینده ی ایران
گزارش برگزاری روز جهانی زن
بیانیه مادران صلح ایران به مناسب ۸ مارس روز جهانی زن
کارگردانان فراملیت و بدون مرز( مادر صلح مینو مرتاضی)
تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت فاجعه ی پلاسکو
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
مادران، پدران، جوانان، معلمان، روشنفکران، سیاستمداران و در یک کلام صلح دوستان امریکایی
خشونت و ترور به هر شکلی محکوم است
گزارش مراسم روز جهانی صلح
تسلیت مادران صلح به مناسبت درگذشت بانو توران میرهادی
نه سال تلاش برای صلح / مادر صلح: نسرین
مقاومت صلح آفرین است! مادر صلح: مینو مرتاضی
بیانیه مادران صلح به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صلح
گذشته چراغ راه آینده / مادر صلح: زهره تنکابنی

گزارش مراسم روز جهانی صلح

۲۵ آذر ۱۳۹۵

مادران صلح ایران به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صلح مراسمی برگزار کردند. این مراسم روز ٢٨ شهریور ماه در سالن اجتماعات بوستان گفتگو  با حضور اعضای فوروم مادران صلح وجمعی از هنرمندان و متفکران و اندیشمندان برگزار گردید.  سخنرانان شرکت کننده در روز جهانی صلح آقایان محمد درویش معاونت محترم سازمان محیط زیست ایران و یاور درد آشنای  طبیعت سرزمین مان و آقای بابک احمدی فیلسوف و مترجم توانای کشورمان به اضافه خانم ها زهره تنکابنی و مینو مرتاضی از اعضای فوروم مادران صلح بودند.

در این نشست اقای بابک احمدی از مفهوم صلح و نگرش اسپینوزا درباره صلح صحبت کردند. ایشان در بخشی از سخنانشان  در خصوص فلسفه صلح گفتند:

«صلح یک موضوع همیشگی بحث در فلسفه هست، یک دلیلش این است که بشر  همواره در جنگ بسر برده و بدون جنگ زندگی نکرده و بنظر می رسه که فعلا نیز راه فراری نداره برای برون رفت از جنگ….»

اهل فلسفه لفظ صلح را دو جور بکار می برند: صلح بین دولت ها و حکومتها که معنی صلح در فلسفه سیاسی هست و دیگر صلح با خود یا فرد دیگری یا با خانواده و…

به گفته فیلسوف هلندی اسپینوزا:

«صلح نبودن جنگ نیست، صلح فضیلتی است که از جان آدمی بر می خیزد.»

در فلسفه اخلاق که بیشتر  تکیه اش بر آدمی است اشاره می کند به این که فضیلت  یک آدمه که پرهیز کنه  از جنگ بپرهیزه از خشونت آدمی می تواند فاضل باشد فضیلتی که از آرام جان آدمی بیرون می آید و در ادامه تا وقتی با تعصب زندگی می کنیم تا زمانی که خود را حامل همه آنچه حقیقت خوانده می شود می پنداریم. جنگ نیز وجود خواهد داشت وآنگاه که بیاموزیم همه حقیقت پیش من نیست آنگاه است که حامل فضیلتی خواهیم بود که می تواند پرهیز کند از جنگ از خشونت….

 سخنران بعدی آقای محمد درویش در خصوص رابطه صلح و محیط زیست نکات تکان دهنده ای را یاد آور شدند. ایشان در بخشی از صحبت هایشان چنین اظهار داشتند:

سرخوشان را که ز یک جرعه شبنم سیرند

چه نیاز است که از سنگ  سپر  بر گیرند

    ایشان سپس  و به معرفی فریدونشهر بی همتا و عاری از جنگ و جنایت طی ۴۰۰ سال اخیر-  واقع در دامنه های شاهان کوه در مرز استانهای اصفهان چهار محال بختیاری و لرستان پرداختند.

ایشان با تاکید به ارتباط میان حال خوب طبیعت و مردم، توضیحاتی در خصوص شاخص سرزمین شاد H.P.I مبنی بر رابطه میان مردم سبز اندیش  و موهبت های گیاهی و جانوری متنوع و در خور سرزمینشان ارایه نمودند.  با  اشاره به تنوع قومی در فریدونشهر شامل فارس بختیاری  ترک لر ارمنی وگرجی؛ لبخند و همزیستی صلح آمیزشان را پاسخ لبخند طبیعت سرشار از آبشارها و تنوع زیستی دانستند و خواستار پرورش نسلی شدند که حرمت حیات و زیستمندان را پاس دارند و خوی و منش صلح دوستی را با دوستی وصلح با  طبیعت فرا گیرند….

 پس ازآقای درویش، مادر صلح خانم  زهره تنکابنی در خصوص صلح خاور میانه با موضوع گذشته چراغ راه آینده صحبت  داشتند، ایشان  سخن خود را با جمله (گذشته چراغ راه آینده) شروع کرد و در ادامه گفت:…  این دو جنگ که با هزینه های انسانی و ویرانی های زیادی همراه بود، مقدماتی داشت. بحران اقتصادی دهه ۱۹۳۰، سر برآوردن قدرت های جدید امپریالیستی، نیاز به باز تقسیم مستعمرات…..  و قدرت گرفتن احزاب و گروه ها در اروپا همه و همه بازتاب بیرونی این رقابت های ویرانگر بود. بعد از جنگ جهانی دوم بازار مشترک اروپا به منظور جلوگیری از این ستیزهای ویرانگر بویژه در مقابل دشمن مشترک (شوروی سابق) بوجود آمد. تا با ادغام سرمایه های امپریالیستی و با توافق همه بازارها تقسیم شود. این بازار بعدها با به اشتراک نهادن همه امور اقتصادی، سیاسی و اجتماعی میرفت که قدرت بزرگی به موازات دیگران شود. با جدا شدن بریتانیا و زمزمه های تعداد دیگری از کشور های عضو چه خواهد شد؟ بالا آمدن احزاب نو فاشیست و نئونازیست اروپا را به کجا خواهد برد؟ جانبداری آلمان وآمریکا  از روی کار آمدن راست های افراطی در اوکرایین چه معنائی میتواند داشته باشد؟ ایجاد سپر موشکی مسلح به سلاح هسته ای در کشورهای اروپای شرقی مثل رومانی، استونی و لهستان با چه هدفی انجام می شود…؟ آیا مارس خدای جنگ دو باره در حال صیقل دادن شمشیر خویش است…؟

چه باید کرد؟ یکی از عوامل موثر در پیشگیری از جنگ و لگام زدن به های و هوی جنگ طلبان حضور گسترده مردم سراسر جهان در خیابان ها است… پس از خانم تنکابنی  مادر صلح خانم مینو مرتاضی در خصوص تفاوت های مقاومت غریزی و مقاومت آگاهانه در برساخت صلح در جامعه صحبت کردند.  در بخشی از سخنرانی شان به این نکته اشاره داشتند: «همه موجودات زنده هنگام مواجهه با خطر از خود دفاع می‌کنند. نزد موجودات زنده موفقیت در دفاع غریزی به معنای بازگشت به مرحله ایمن پیش از مخاطره است. در انسان هم مقاومت غریزی اولین نیرو در جهت دفاع از خود است. جنگ، اساسی‌ترین محرک مقاومت غریزی در گروه‌های انسانی است.  درعین‌حال ما با مردمانی هم‌ عصر و هم ‌روزگار هستیم که مدنیت و مشارکت‌های مدنی و مقاومت خودآگاه و آگاهانه را تجربه کرده و به حافظه سپرده‌اند. آنها درک کرده‌اند که مقاومت غریزی برای قامت انسان اندیشه‌ورز این دوران بس تنگ و کوتاه شده است.  از این‌ روست که مفهوم  مقاومت، از مقاومت غریزی به سمت مقاومت آگاهانه میل می‌کند. چنین مقاومتی همبسته آموزش و آگاهی می‌شود و همچون عشق و آزادی آموختنی است. هدف مقاومت آگاهانه نزد انسان‌هایی که تجربه مشارکت مدنی را در حافظه خود دارند، الزاما بازگشت به مرحله پیشاخطر نیست. بلکه نزد این قبیل مردمان، مقاومت ابزار قدرتمندی برای پیشگیری از خطرات و به‌ویژه پیشگیری از مخاطرات و نگون‌بارگی‌های جنگ و حفاظت از صلح پایدار است.  چنین صلحی محصول و برآمده از جنگ نیست بلکه فضیلتی است که از نیروی جان آدمیان آزاد، عادل و مقاوم مایه گرفته است. صلحی برخاسته از نیروی اراده و آزادی انتخاب مردمانی است که خواهان برخورداری از ابعاد متکثر هستی خویش‌اند. نزد چنین مردمانی مقاومت ابزاری برای برساخت زندگی و بالقوگی‌های متکثر آن است. سیاست‌های موجود و مستقر هر قدر هم دموکرات باشند، به هوای برقراری نظم تنها قادر‌ هستند شکل محدودی از زندگی را به مردم توصیه یا در دسترس آنان قرار دهند و مابقی اشکال نهفته و امکانات متکثر زندگی را حذف کنند. به باور اسپینوزا صلح به معنی نبود جنگ نیست بلکه فضیلتی است که از نیروی جان مایه می‌ گیرد.»  درپایان مراسم بیانیه مادران صلح  به مناسبت روز جهانی صلح بشرح زیرقرائت گردید.

متن کامل سخنرانی ها در سایت مادران صلح ابران درج شده است


ارسال به بالاترین ، توییتر ، فریندفید ، فیسبوک


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
بایگانی مادران صلح ایرانبیانیه اعلام موجودیت مادران صلح 
جنگ نه! 
ما جمعی از مادران ایران زمینیم: با قومیت ها و مذاهب مختلف؛ مادرانی که جوانی مان در مبارزه با دیکتاتوری شاه و امپریالیسم سپری شد. مادرانی که به امید ایرانی آباد و آزاد و برقراری عدالت در روند انقلاب شرکت داشتیم. 
مادرانی که دوران هشت سال جنگ تحمیلی با عراق و پس از آن، برای تحقق آرمان های مان هزینه های فراوانی را متحمل شدیم. 
مادرانی که سخت ترین تحریم های اقتصادی را تحمل کردیم و صف های طویل را صبورانه تاب آوردیم تا قوت روزانه ی خانواده را فراهم کنیم. 
مادرانی که با غرور و افتخار، روح عدالت خواهی و آزادی خواهی و استقلال و صلح را در رگ های فرزندان مان جاری ساخته ایم. 
ما جمعی از مادران ایران، با هر بینش و مذهبی، در این شرایط حساس کشور عزیزمان هم پیمان شده ایم تا در حد توان مان از میهن و آرمان های مردم مان در مقابل تهدیدها حفاظت کنیم. 
آرمان هایی که برای تحقق آن ها جوانی مان را هزینه کرده ایم و اینک آرزو داریم که جوانان مان به صلح، عدالت و دموکراسی دست یابند، نه آن که شاهد هزینه شدن آنان باشیم. 
ما از آن رو خود را مادران صلح نامیده ایم که نه تنها مخالف جنگیم، بلکه امنیت و آسایش شهروندان را می طلبیم و به هر آنچه امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ما و جوانان مان را تهدید کند اعتراض داریم. 
ما مادران نگران وطن، جوانان بسیاری را در انقلاب و جنگ و در زندان ها از دست داده ایم و نمی خواهیم که تاریخ تکرار شود. ما اجازه نخواهیم داد هیچ بهانه ای به بیگانگان داده شود و هیچ بیگانه ای به بهانه دموکراسی به ایران تجاوز کند و باور داریم که مردم ایران خود دموکراسی و عدالت را برقرار خواهند کرد. 
ما مادران صلح معتقدیم که دستگیری و حبس و تعرض به معلمان، دانشجویان، پرستاران، روزنامه نگاران، نویسندگان، روحانیون، کارگران و همچنین فعالان جنبش زنان به بهانه های مختلف همان رفتاری است که قدرت های سلطه طلب خارجی را به بهانه نقض حقوق بشر، اما در اصل همچون کوسه های بوی خون شنیده، به سودای حمله به کشورمان یا اعمال تحریم های گوناگون می کشاند. 
ما مادران صلح و امیدیم و برای دستیابی به امنیت، آزادی و عدالت که همانا حقوق بشر است، برای خود و فرزندان مان تلاش خواهیم کرد و برای رسیدن به این اهداف به سوی تمامی مادران ایران دست یاری دراز می کنیم. 
به امید پیروزی، نه در جنگ، که بر جنگ