مادران صلح ایران

دیدگاه ها و نظرات مادران صلح ایران تنها از طریق این وب سایت در اختیار عموم قرار می گیرد و هیچ شعبه ای ندارد

صفحه اول آوای صلح اجتماعی اخبار بیانیه‏ ها و نامه دل نوشته فعالیت‏ها کوتاه و خواندنی گزارش مادرانه مقالات تماس با ما
آوای صلح دل نوشته
بیانیه مادران صلح ایران به مناسبت روز جهانی صلح
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی
به خدمت گیرنده ی زمانه ی نه‌ چندان موافق(مینو مرتاضی لنگرودی)
دل نوشته ی مادر صلح زهره تنکابنی در سوگ مریم میرزاخانی
ترور به هر شکل و با هر انگیزه ای محکوم است.
آنکه دلیری راه سپردن تا چکاد کوه‌ها را داشت!
مطالبات مادران صلح ایران از ریاست جمهور آینده ی ایران
گزارش برگزاری روز جهانی زن
بیانیه مادران صلح ایران به مناسب ۸ مارس روز جهانی زن
کارگردانان فراملیت و بدون مرز( مادر صلح مینو مرتاضی)
تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت فاجعه ی پلاسکو
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
مادران، پدران، جوانان، معلمان، روشنفکران، سیاستمداران و در یک کلام صلح دوستان امریکایی
خشونت و ترور به هر شکلی محکوم است
گزارش مراسم روز جهانی صلح
تسلیت مادران صلح به مناسبت درگذشت بانو توران میرهادی
نه سال تلاش برای صلح / مادر صلح: نسرین
مقاومت صلح آفرین است! مادر صلح: مینو مرتاضی
بیانیه مادران صلح به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صلح
گذشته چراغ راه آینده / مادر صلح: زهره تنکابنی

تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت فاجعه ی پلاسکو

۰۴ بهمن ۱۳۹۵

“ایران فدای گریه ها و خنده ی تو”

دور باطل حوادث فاجعه بار در میهنمان گویی یارای ایستادن و بنای آسودن مردم ندارد؛ انگار عناصر طبیعی هم چون آب و آتش و باد و خاک که برسازندگان سرشت انسان ها هستند به جای ساختن به کار سوختن آدمیان پرداخته اند.

مدت های مدیدی است که مردم با رنج بیکاری و بی خانمانی و گرانی و غم نان و مسکن دست به گریبانند.آن ها صبورانه غم نانشان را در اندوه مرگ هولناک کودکان کار در گاراژ های متروک جمع آوری و تفکیک زباله فراموش می کنند و غم مرگ درختان کهنسال خیابان های شهر و تخریب جنگل هایشان را با مرگ ناشی از آلودگی های گسترده ی زیست محیطی همراه با اندوه کشتگان سانحه ی قطار مسافر بری مویه کنان به خاک می سپارند.

و اینک باز مردمند و غمی سترگ و اندوهی بزرگ.  فاجعه ی دل خراش آوار ساختمان پلاسکو غم های گذشته و بیم و نگرانی از آینده ی نا معلوم را تحت الشعاع خود قرار داده است. و مردم پرسش هایی دارند.

به طور قطع هیچ اقلیم و اجتماعی از مخاطرات ناشی از حوادث غیر قابل پیش بینی در امان نیست اما آن چه حوادث اعم از قابل پیش بینی یا غیر مترقبه را به چرخه ی معیوب و پر شتاب وارد می کند سوء مدیریت و بی کفایتی مسولان ذیربط و همراه آن بی اعتنایی مردم گرفتار به هشدار های ایمنی و قوانین بازدارنده از وقوع حوادث است.

در جوامعی که مسولان و مردم با اعتماد و احترام متقابل به طور مستمر و پی گیر به حل مسائل و مشکلات محیطی و مدیریتی خویش می پردازند و نقد و بررسی و پاسخگویی شفاف را وظیفه ی خود تلقی می کنند، پیشاپیش جلوی وقوع بسیاری از حوادث غیر قابل پیش بینی را می گیرند.

مادران صلح ایران در سوگ فرزندان و عزیزان جان باخته در فاجعه ی ساختمان پلاسکو، به ویژه آتش نشانان شجاع و ایثارگرشان، غرق ماتم و اندوهند. و این ضایعه ی جان گداز را به خانواده ها و بازماندگان این عزیزان و ملت صبور و نجیب  ایران تسلیت می گویند. مادران صلح ایران همچنین از مسولان ذیربط مصرانه می خواهند با تشکیل کمیته هایی از کارشناسان و متخصصین بی طرف و نمایندگان مردم و جامعه ی مدنی حادثه را در ابعاد همه جانبه بررسی نمایند و نتیجه را به طور شفاف در اختیار مردم قرار دهند.

امید آن که مردم و مسئولین به یاری یکدیگر با شناسایی علل و عوامل این فاجعه مانع وقوع حوادث جان گداز دیگر گردند و چرخه ی معیوب و پر شتاب سانحه های فاجعه بار در میهن را متوقف سازند و از کار بیندازند.

مادران صلح ایران  ۱۳۹۵/۱۱/۳


ارسال به بالاترین ، توییتر ، فریندفید ، فیسبوک


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
بایگانی مادران صلح ایرانبیانیه اعلام موجودیت مادران صلح 
جنگ نه! 
ما جمعی از مادران ایران زمینیم: با قومیت ها و مذاهب مختلف؛ مادرانی که جوانی مان در مبارزه با دیکتاتوری شاه و امپریالیسم سپری شد. مادرانی که به امید ایرانی آباد و آزاد و برقراری عدالت در روند انقلاب شرکت داشتیم. 
مادرانی که دوران هشت سال جنگ تحمیلی با عراق و پس از آن، برای تحقق آرمان های مان هزینه های فراوانی را متحمل شدیم. 
مادرانی که سخت ترین تحریم های اقتصادی را تحمل کردیم و صف های طویل را صبورانه تاب آوردیم تا قوت روزانه ی خانواده را فراهم کنیم. 
مادرانی که با غرور و افتخار، روح عدالت خواهی و آزادی خواهی و استقلال و صلح را در رگ های فرزندان مان جاری ساخته ایم. 
ما جمعی از مادران ایران، با هر بینش و مذهبی، در این شرایط حساس کشور عزیزمان هم پیمان شده ایم تا در حد توان مان از میهن و آرمان های مردم مان در مقابل تهدیدها حفاظت کنیم. 
آرمان هایی که برای تحقق آن ها جوانی مان را هزینه کرده ایم و اینک آرزو داریم که جوانان مان به صلح، عدالت و دموکراسی دست یابند، نه آن که شاهد هزینه شدن آنان باشیم. 
ما از آن رو خود را مادران صلح نامیده ایم که نه تنها مخالف جنگیم، بلکه امنیت و آسایش شهروندان را می طلبیم و به هر آنچه امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ما و جوانان مان را تهدید کند اعتراض داریم. 
ما مادران نگران وطن، جوانان بسیاری را در انقلاب و جنگ و در زندان ها از دست داده ایم و نمی خواهیم که تاریخ تکرار شود. ما اجازه نخواهیم داد هیچ بهانه ای به بیگانگان داده شود و هیچ بیگانه ای به بهانه دموکراسی به ایران تجاوز کند و باور داریم که مردم ایران خود دموکراسی و عدالت را برقرار خواهند کرد. 
ما مادران صلح معتقدیم که دستگیری و حبس و تعرض به معلمان، دانشجویان، پرستاران، روزنامه نگاران، نویسندگان، روحانیون، کارگران و همچنین فعالان جنبش زنان به بهانه های مختلف همان رفتاری است که قدرت های سلطه طلب خارجی را به بهانه نقض حقوق بشر، اما در اصل همچون کوسه های بوی خون شنیده، به سودای حمله به کشورمان یا اعمال تحریم های گوناگون می کشاند. 
ما مادران صلح و امیدیم و برای دستیابی به امنیت، آزادی و عدالت که همانا حقوق بشر است، برای خود و فرزندان مان تلاش خواهیم کرد و برای رسیدن به این اهداف به سوی تمامی مادران ایران دست یاری دراز می کنیم. 
به امید پیروزی، نه در جنگ، که بر جنگ