مادران صلح ایران

دیدگاه ها و نظرات مادران صلح ایران تنها از طریق این وب سایت در اختیار عموم قرار می گیرد و هیچ شعبه ای ندارد

صفحه اول آوای صلح اجتماعی اخبار بیانیه‏ ها و نامه دل نوشته فعالیت‏ها کوتاه و خواندنی گزارش مادرانه مقالات تماس با ما
آوای صلح دل نوشته
بیانیه مادران صلح ایران به مناسبت روز جهانی صلح
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی
به خدمت گیرنده ی زمانه ی نه‌ چندان موافق(مینو مرتاضی لنگرودی)
دل نوشته ی مادر صلح زهره تنکابنی در سوگ مریم میرزاخانی
ترور به هر شکل و با هر انگیزه ای محکوم است.
آنکه دلیری راه سپردن تا چکاد کوه‌ها را داشت!
مطالبات مادران صلح ایران از ریاست جمهور آینده ی ایران
گزارش برگزاری روز جهانی زن
بیانیه مادران صلح ایران به مناسب ۸ مارس روز جهانی زن
کارگردانان فراملیت و بدون مرز( مادر صلح مینو مرتاضی)
تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت فاجعه ی پلاسکو
پیام تسلیت مادران صلح ایران به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
مادران، پدران، جوانان، معلمان، روشنفکران، سیاستمداران و در یک کلام صلح دوستان امریکایی
خشونت و ترور به هر شکلی محکوم است
گزارش مراسم روز جهانی صلح
تسلیت مادران صلح به مناسبت درگذشت بانو توران میرهادی
نه سال تلاش برای صلح / مادر صلح: نسرین
مقاومت صلح آفرین است! مادر صلح: مینو مرتاضی
بیانیه مادران صلح به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صلح
گذشته چراغ راه آینده / مادر صلح: زهره تنکابنی

کارگردانان فراملیت و بدون مرز( مادر صلح مینو مرتاضی)

۱۷ اسفند ۱۳۹۵

✅کسب دومین جایزه اسکار را خدمت جناب اصغر فرهادی و مردم ایران تبریک عرض می کنم
در دورانی بسر می بریم که درخشش فرزندان سرزمین مان در حوزه های علم و هنر و ورزش و سینما و دیگر حوزه های حیات و زیست انسانی چیزی بیش از موفقیت یا بردن یک جایزه به نظر می رسد . کسب دومین جایزه اسکار توسط اقای فرهادی بیانگر این واقعیت است که مردم سرزمین های دور و نزدیک به زبان خود و زبانی متفاوت از زبان سیاستمداران شان با یکدیگر گفتگو و ارتباط بر قرار می کنند . بیانیه مشترک فرهادی با پنج کارگردان کاندیدای جایزه اسکار برای بهترین فیلم غیر انگلیسی بیانگر این واقعیت است که مرزهای جغرافیایی خطوطی فرضی و برساخته دست سیاستمداران اند ، این خطوط معمولا در برابر اندیشه ها وآرمانهای انسانی کم می اورند . فرهادی و بنج کارکردان نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی در بیانیه مشترک خود با تقبیح مرز پرستی های کور با تاکید و تمرکز بر شان انسان جایزه اسکار را به تمام مردم و هنرمندان و کنشگران و روزنامه نگارانی اهدا کرده اند ماورای مرزهای جغرافیایی برای حفظ ارزشهای انسانی و وحدت و درک متقابل تلاش می کنند. “انها تفکیک و به حاشیه راندن های قومی و نژادی و جنسیتی و مذهبی به بهانه ترس و دفاع از مرزها را سبب نابودی فرصت ها ی رشد انسانهادانسته اند،ترسی که با عدم پذیرش تنوع فرهنگ ها مانع غنی شدن نظام اندیشه انسان با چیزی متفاوت که به ظاهر خارجی می نماید می گردد . انها به صراحت اعلام میدارند ما معتقدیم چیزی به نام بهترین کشور و جنسیت و مذهب و رنگ پوست وجود ندارد . وحدت ملتها و آزادی حق مردم جهان است و چیزی نیست که ان را تقاضا کنید بسادگی برای همه وجود دارد .فرهادی این حق را پاس میدارد و در کنار میلیارد ها جمعیتی می ایستد که به بهانه تروریست بودن و به مخاطره افکندن خاطرمردمان خوشبخت تحت سلطه نظام سرمایه و سود به حاشیه رانده شده اند . بر اساس چنین دیدگاهی فرهادی سالهاست در فیلم هایش جانب زنان را گرفته که قربانیان اصلی و اولیه گفتمان غالب مردانه ایی هستند که از فرط تمامیت خواهی به خود خوری دچار شده است
در فیلم های فرهادی زنان برغم انکه در در جامعه حضور پر رنگی دارند . اما در اصل انهاتحت انقیاد قدرت مردانه ایی قرارگرفته اند که بطور تاریخی کنشها وتصمیمات انها را تحت کنترل و انقیاد خود در می اورد .زنان فیلم های فرهادی بین دوراهی انتخاب خود انسانی و خود اجتماعی شان سرگردان و آواره اند..در فیلم های فرهادی تن زنان در مقام مادر دختر و همسر جایگاه و جولانگاه اشوب ها و اضطرابات و تحقیر ها و تجاوزاتی است که قدرت های بیرونی بر انها تحمیل می کند .همچنانکه تن سیاهپوستان و مسلمانان و فلسطینی ها و سوری ها و یمنی ها جولا ن گاه آشوب ها و اضطرابات و تحقیر ها و تجاوزات قدرت جهانی سود و سرمایه واقع شده است . امروزحتی قدرت های سرمایه دار مبانی قدرت سرمایه را در فراملیتی بودن ان تعریف می کنند . فرهادی و کارگردانان فرا ملیت و بدون مرز بر ان شده اند تا با دعوت به وحدت و اتحاد فرامیهنی بدن های زنان و مردان آواره فلسطینی ،سوری ، افغانی و عراقی را که به جرم اینکه فلسطینی یا عراقی و سوری و افغانی بودن مورد سرکوب واقع می شوند را متحد و قدرت بی قدرتان را که در اتحاد و وحدت انان نهفته است را بر چشم انان و جهانیان اشکار سازند . یقینا هر ملت از طریق تاریخ و فرهنگ و زبان مشترک بدن و پیکرواحدی برای خود می سازد .اما انسان بودن مقدم بر مرزها و ملیت و پیشنیاز شکل گیری ان است .در فیلم های فرهادی که جهان به احترام انها برخاسته ؛ زن به مثابه موجود محروم از قدرت و به حاشیه رانده شده گناهی جز داشتن بدن زنانه که امیال تجاوزگرانه قدرت مردانه را برمی انگیزد ندارد . حق دفاع از این بدن تحقیر شده و مورد تجاوز واقع شده نیز ماورا جنس و نزاد و رنگ و قوم و مذهب حق و مسیولیت همه انسانها است . و این معنا همان چیز شگفت آور ی استکه بسادگی تمام در فیلم های فرهادی نشان داده می شود .یعنی آوارگی و سرگردانی و اضطراب و تحقیر انسان در قبال و تجاوز ات تحمیلی نظام زور و سرمایه،
چیزی از جنس تجاوزاتی است که زنان در سراسر جهان بطور معمول با انها مواجهند . در فیلم فرهادی با آوارگی و بی پناهی انسان تحت سرکوب با بی بناهی و اوارکی زنان تجاوز دیده و تحقیر شده توسط سلطه مردانه همذات پنداری می کند..منشا طبقه بندی و کنترل زیست انسانی توسط دولتهای تمامیت خواه از طریق تفکیک ادمها به جنس و طبقه و نژاد و مذهب و قوم ترس است . ترس تهاجمی که مختص و از مولفه های اساسی جباریت است . ترسی که جناب فرهادی و دیگر کار گردانان فرا ملیت و بدون مرز جهان در بیانیه شان جهانیان را متوجه ان ساخته اند. ترسهای زنان و آوراگان اما از جنس و ترس تدافعی و مقولات دیگراست .


ارسال به بالاترین ، توییتر ، فریندفید ، فیسبوک


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
بایگانی مادران صلح ایرانبیانیه اعلام موجودیت مادران صلح 
جنگ نه! 
ما جمعی از مادران ایران زمینیم: با قومیت ها و مذاهب مختلف؛ مادرانی که جوانی مان در مبارزه با دیکتاتوری شاه و امپریالیسم سپری شد. مادرانی که به امید ایرانی آباد و آزاد و برقراری عدالت در روند انقلاب شرکت داشتیم. 
مادرانی که دوران هشت سال جنگ تحمیلی با عراق و پس از آن، برای تحقق آرمان های مان هزینه های فراوانی را متحمل شدیم. 
مادرانی که سخت ترین تحریم های اقتصادی را تحمل کردیم و صف های طویل را صبورانه تاب آوردیم تا قوت روزانه ی خانواده را فراهم کنیم. 
مادرانی که با غرور و افتخار، روح عدالت خواهی و آزادی خواهی و استقلال و صلح را در رگ های فرزندان مان جاری ساخته ایم. 
ما جمعی از مادران ایران، با هر بینش و مذهبی، در این شرایط حساس کشور عزیزمان هم پیمان شده ایم تا در حد توان مان از میهن و آرمان های مردم مان در مقابل تهدیدها حفاظت کنیم. 
آرمان هایی که برای تحقق آن ها جوانی مان را هزینه کرده ایم و اینک آرزو داریم که جوانان مان به صلح، عدالت و دموکراسی دست یابند، نه آن که شاهد هزینه شدن آنان باشیم. 
ما از آن رو خود را مادران صلح نامیده ایم که نه تنها مخالف جنگیم، بلکه امنیت و آسایش شهروندان را می طلبیم و به هر آنچه امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ما و جوانان مان را تهدید کند اعتراض داریم. 
ما مادران نگران وطن، جوانان بسیاری را در انقلاب و جنگ و در زندان ها از دست داده ایم و نمی خواهیم که تاریخ تکرار شود. ما اجازه نخواهیم داد هیچ بهانه ای به بیگانگان داده شود و هیچ بیگانه ای به بهانه دموکراسی به ایران تجاوز کند و باور داریم که مردم ایران خود دموکراسی و عدالت را برقرار خواهند کرد. 
ما مادران صلح معتقدیم که دستگیری و حبس و تعرض به معلمان، دانشجویان، پرستاران، روزنامه نگاران، نویسندگان، روحانیون، کارگران و همچنین فعالان جنبش زنان به بهانه های مختلف همان رفتاری است که قدرت های سلطه طلب خارجی را به بهانه نقض حقوق بشر، اما در اصل همچون کوسه های بوی خون شنیده، به سودای حمله به کشورمان یا اعمال تحریم های گوناگون می کشاند. 
ما مادران صلح و امیدیم و برای دستیابی به امنیت، آزادی و عدالت که همانا حقوق بشر است، برای خود و فرزندان مان تلاش خواهیم کرد و برای رسیدن به این اهداف به سوی تمامی مادران ایران دست یاری دراز می کنیم. 
به امید پیروزی، نه در جنگ، که بر جنگ