چو عضوی بدرد آورد روزگار / باز هم زخمی دیگر بر پیکر ایران و ایرانی

حادثه هولناک وقوع زلزله در استان آذربایجان شرقی، به ویژه شهرستان اهر، وزرقان و هریس روستاهای اطراف آن صد ها تن از هموطنان و فرزندان آذری ما را کشته و هزاران تن را مجروح و بی خانمان نمود. متاسفانه هر چند سال یکبار بخشی از سرزمین زیبا و دیر پای نیاکان مان در تند باد حوادثی چون سیل و زلزله ویران می گردد و مردم مهربان ایران را به عزای  فرزندان کشته و بی خانمان خویش می نشاند! بی توجهی مسئولین برنامه ریزی و عدم نظارت کافی در ساختمان سازی در ایران سبب شده  در اغلب نقاط حادثه خیز کشورمان  به ویژه در شهرستانهای کوچک و روستاها مردم هم چنان  در کلبه  هایی با دیوار های کاهگلی و سقف های چوبی که از پدران و اجدادشان به ارث برده اند  با سازه های  سست و غیر استاندارد  پناه بگیرند و زندگی کنند. بدیهی است  کاشانه های ساخته شده در این کلبه ها فرسوده تاب مقاومت  در برابر  فشارحوادث طبیعی نداشته باشند و به آسانی فرو ریزند. به گفته مسئولین… فاجعه مضاعف پس ازفروریختن آوار بر سر مردم بی پناه ؛  انفجار لوله های گاز و آتش گرفتن جان و مال مردم زیر آوار مانده بود.

که سبب افزایش تلفات و خسارت های جانی و مالی   گردید. هر چند زلزله   کلبه  ها و خانه ها ی  فرسوده پیر و جوان آذربایجان را ویران و بر سرشان آوار کرد. اینک برماست که نگذاریم  حادثه  کاخ  آمال و آرزو های  هزاران پیر و جوان آذربایجان زیبا و مغرور و شکوهمند ایران زمین  به آتش بکشاند و نابود کند.   بازماندگان فاجعه و به اصطلاح نجات یافتگان از زلزله  با کوهی از اندوه و عزا و غم و رنج بی خانمانی تنها بمانند. باشد که  یاری غمگسارانه  ما  در این لحظات سخت اندکی بار سنگین  اندوه و ماتم  شان بکاهد . وجدان اخلاقی و عشق به میهن به ما حکم می کند تا هر کدام مان  به قدر همت مان و به هر زبان و با هر توانی که داریم بکوشیم تا امید به زندگی و بقا را در قلب و روح داغدیدگان زنده نگاه داریم و نگذاریم هولناکی حادثه و مصایب اش آنها را از پای در آورد.  هرگز مباد روزی که  جراحت  زلزله  به چهره زیبا و مغرور آذر بایجان و اذربایجانی خراشی از  فقر و  درد بیفکند .

  مادران صلح ایران این مصیبت هولناک را به هموطنان و فرزندان آذری شان تسلیت می گویند. هرچند  نیک می دانند تسلیت ما  واژه بس کوچکی در قبال این مصیبت  سترگ و اندوه جانکاه و ژرف  است.

مادران صلح ایران که سابقه و تجربه خدمات رسانی به زلزله زدگان رودبار و بم   را در یاد و حافظه خود ضبط و ثبت کرده اند  با کوله باری از تجربیات ارزنده  و با عشق مادرانه آمادگی کامل خود را برای همکاری با نهادهای مردمی ذیصلاح برای جمع آوری و ارائه کمک های غذایی؛ بهداشتی؛ پوشاک و وسایل اولیه زندگی برای زلزله زدگان اعلام می دارند. باشد تا  عشق و تجارب مادرانه ما در جهت کاهش آلام فرزندان  زلزله زده و مصیبت دیده مان  به کار آید و مفید واقع شود.

مادران صلح ایران

23/5/1391

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *